Reshjet e shiut, disa fshatra të Suharekës mbesin pa rrymë

Reshjet e shiut, disa fshatra të Suharekës mbesin pa rrymë

Vala e të nxehtit e cila kishte përfshirë vendin tonë tash e sa ditë duket se ka marrë fund pasditen e sotme  (e mërkurë 14 gusht).

Në shumicën e komunave të Kosovës ka filluar të ketë reshje shiu, shkarkime rrufesh si dhe në disa vende raportohet të ketë edhe erë më të fortë.

Në Prishtinë, Fushë Kosovë, Viti, Lipjan, Suharekë, Gjakovë, Gjilan, Mitrovicë dhe Klinë  temperaturat kanë pësuar ndryshime rreth orës 16:00.

E siç duket erërat e forta kanë shkaktuar dëme në furnizim me energji elektrike në disa qytete të Kosovës përfshi këtu edhe disa fshatra të Komunës së Suharekës.

Deri më tani bëhet e ditur se fshatrat Sopijë, Mushtisht, Dubravë, Tërrnje, Leshan në pjesë të ndryshme janë jashtë furnzimit me energji elektrike.

Zyrtarët e KEDS-it lidhur me këtë çështje, ku është thënë se arsyeja pse nuk ka pasur rrymë në disa qytete është për shkak motit të ligë.

“Ka prishje për shkak te motit te lig, i shoqëruar me erëra te forta. Ekipet e KEDS’it janë ne terren duke i sanuar ato” kanë bërë të ditur zyrtarët e KEDS-it.

RAPORTO