Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Nga anomalia e lumtur e Ballkanit me rreth 3000 punëtor deri tek bindja e të rinjëve që të mos ikin!

24.07.2021 / Suhareka

Nga anomalia e lumtur e Ballkanit me rreth 3000 punëtor deri tek bindja e të rinjëve që të mos ikin!
Foto: Ilustrim

Qyteti i Suharekës në jug të Kosovës dikur gumëzhinte nga fabrikat ku ishin të punësuar me mijëra njerëz, dikur i njohur për një fabrikë të quajtur “Ballkan” që prodhonte shirita transportues prej gome dhe kishte të punësuar më shumë se 2,000 punëtorë.

Sot, përderisa shfletojmë storiet e suksesit që derivuan nga emri i Ballkanit, sillemi në një “spin-off” por me kahje të kundërt. Për dallim që dikur shumë njerëz ishin kthyer nga Gjermania dhe Zvicra, për të punuar në ‘Ballkan’, sot shumë biznese në qytetin e vogël të Suharekës përballen me detyrën e vështirë për të rindërtuar industrinë e saj të shkatërruar dhe të bindin të rinjtë e mbetur që ia vlen të qëndrojnë, por vonë!

Njësoj si kudo tjetër në Kosovë, lufta dhe rënia e industrive të mëdha gjatë viteve 1990 ka pasur një ndikim të ashpër në popullsinë lokale, dhe këtë e dëshmon fakti se qysh në vitin 1979 kompleksi i Ballkanit në Suharekë me 4 impiante punësonte 1,300 punëtorë, prodhonte 30,000 tonë gome, eksportonte mbi 30 përqind të prodhimit të tyre (kryesisht në Marok, Algjeri, Bullgari, Rumani dhe BRSS) dhe kishte një qarkullim vjetor prej 80 miliardë dinarë (18,50 dinarë = 1 USS). Shumë departamente punonin në katër ndërrime dhe se deri në vitin 1983, Ballkani priste të punësojë 3,000 punëtorë dhe të ketë 3 fabrika të degëve diku tjetër në Kosovë, 2 prej tyre në Prishtinë.

Si mund të shpjegohej kjo anomali e lumtur? Të gjithë atyre që iu drejtua kjo pyetje, në Suharekë dhe në Prishtinë, sugjeruan që burimi kryesor i suksesit të Ballkanit ka qenë shefi i Ballkanit, Drejtori i Përgjithshëm i tij.


Pyetja është: Historia  e Ballkanit,  si ta përsërisim atë?

Përgjigja e ofruar nga Ismet Gusija, Drejtor i Institutit Krahinor për Planifikim Social në Prishtinë ishte ndoshta më e zymta: është e vështirë të transferohet kjo histori suksesi. Ne e përdorim Ballkanin si një shembull të asaj që mund të bëjmë, por për ta përsëritur atë duhet të përsëriten të gjithë faktorët mjedisorë, përfshirë personalitetin e drejtorit të ndërmarrjes. ” A nuk ishte kjo një këshillë dëshpërimi?

Disa dekada pas kësaj anomalie të lumtur gjendja e rëndë ekonomike dhe niveli i lartë i papunësisë janë theksuar si dy nga problemet kryesore që po detyojnë të rinjtë të ikin nga vendi. Muri i Schengenit nuk po i pengon të rinjtë kosovarë të ikin nga vendi. Derisa vite më parë rreth 100 mijë kosovarë ikën ilegalisht, tashmë shumë të tjerë po arrijnë legalisht në Evropë, duke u pajisur me viza pune e që bizneset vendore duket të jetë problem për bindjen e tyre që të qëndrojnë.

Jo rrallë herë pronarë të bizneseve prodhuese në Kosovë, kanë thënë se duhet të ndërmerren hapa urgjent për të krijuar kushte më të mira për të rinjtë në mënyrë që ata të mos ikin nga vendi dhe se është e nevojshme që edhe punëdhënësit të reflektojmë karshi kësaj situate të krijuar dhe të rrisin pagat dhe përmirësojmë kushtet e punës në mënyrë që kjo tendencë e ikjes të zvogëlohet.

Tendenca e të rinjve të Kosovës të ikin jashtë vendit është shumë e madhe dhe kjo në njëfarë mënyre do ta rrezikoj numrin e të punësuarve.

Sipas rezultateve të AFP-së, në vitin 2020, shkalla e papunësisë ishte 25.9%.

Papunësia më e theksuar ishte te femrat me 32.3%, krahasuar me meshkujt, 23.5%. Shkalla më e theksuar e papunësisë është te grupmoshat 15-24 vjeçare me 49.1%.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *