Me 26 raste aktive me COVID-19, Suhareka renditet e 9-ta në nivel komunash

Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me Institutin Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 144 raste pozitive me COVID-19, ndërsa nuk është regjistruar asnjë viktimë nga ky virus.

08.01.2022 / Suhareka

Me 26 raste aktive me COVID-19, Suhareka renditet e 9-ta në nivel komunash
Foto: SuharekaOnline

Brenda 24 ore nuk është regjistruar asnjë rast pozitiv dhe i vdekjes nga COVID-19 në Komunën e Suharekës.

Vendbanimet e rasteve pozitive me COVID-19 janë: Prishtinë  64, Mitrovicë  20, Gjakovë  10, Ferizaj  9, Prizren  9, Pejë  5, Klinë  4, Vushtrri  4, Gjilan  3, Istog  3, Podujevë  2, Fushë Kosovë  2, Obiliq  2, Lipjan  2, Shtime  1, Skenderaj  1, Gllogoc  1, Deçan  1, Kaçanik  1.


Po ashtu, janë shëruar 19 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 158.121.

Të shëruarit nga COVID-19 janë nga këto komuna: Prishtinë  7, Gjakovë  5, Pejë  3, Vushtrri  1, Deçan  1, Podujevë  1, Mitrovicë  1.

Kurse numri i rasteve aktive është 997, prej tyre 26 raste aktive në Komunën e Suharekës.

Me 26 raste aktive me COVID-19, Suhareka renditet e 9-ta në nivel komunash për nga numri i rasteve të tilla, ndërsa tabelën e kryesojnë komuna e Prishtinës, Ferizajt dhe Mitrovicës.

Numri total i rasteve pozitive është 162,109 raste nga 1,410,929 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,991 raste të vdekjes.

Pse të shkojmë tek mjeku kur ndihemi mirë?!

Mjekët këshillojnë kontrolle të vazhdueshme mjekësore çdo 6 muaj apo 1 vit në çfarëdo moshe të jeni, mirëpo pas kalimit...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *