I infekturi nga Suhareka është rast i testuar nga Qendra e Studentëve

Sot më 09 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 117 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore.

Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, gjithsej tre (3) prej tyre kanë rezultuar pozitive. 

Në mesin e tre të infektuarëve është edhe një qytetar nga Suhareka.

Rasti pozitiv i sotëm nga Komuna jonë është rast i testuar nga Karantina(Qendra e Studentëve) pra është qytetar i Suharekës i ardhur nga jashtë.

Lajmin e ka konfirmuar për SuharekaOnline drejtori i Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Prizren, Dr. Fadil Kryeziu i cili tha se është mërgimtar nga Suhareka që gjendet në karantinë në Qendrën e Studentëve pasiqë institucioni që ai drejton nuk ka marr mostra sot në qytetin e Suharekës.

RAPORTO