9 të infektuar me COVID-19 në Komunën e Suharekës, prin Mushtishti me 3 raste

9 të infektuar me COVID-19 në Komunën e Suharekës, prin Mushtishti me 3 raste
Eurolinda Zenelaj

02.04.2021 / Suhareka

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.033 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 793 raste pozitive.

IKSHPK-ja ka bërë të ditur se në Komunën e Suharekës janë identifikuar 9 raste të reja me COVID-19, shkruan SuharekaOnline.

Vendbanimet e rasteve të sotme me COVID-19 në Komunën e Suharekës janë: Greikoc (1), Mushtisht (3), Nishor (1), Suharekë (3) dhe Vraniq (1).

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 755 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 76.402 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.902.

Numri total i rasteve pozitive është 92.198 raste nga 434.893 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.894 raste të vdekjes.

RAPORTO