Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

2000-2017, numri i ulëseve të subjekteve politike në asamblenë komunale në Suharekë

26.07.2021 / Suhareka

2000-2017, numri i ulëseve të subjekteve politike në asamblenë komunale në Suharekë
Foto: Ilustrim

Kanë mbetur edhe rreth 3 muaj që nga data kur do të mbahen zgjedhjet lokale, 17 tetor.

Partitë politike kanë filluar përgatitjet për këto zgjedhje duke filluar nga zyrtarizimet e emrave të kandidatëve për kryetarë të komunave.

Po ashtu tashmë partitë politike kanë nisur procedurat për përpilimin e listave të kandidatëve për asambleist në Kuvendet Komunale.

Por, kthehemi pak në zgjedhjet lokale ndër vite që janë mbajtur në Kosovë, nga viti 2000 e deri në zgjedhjet e fundit më 2017.


SuharekaOnline ka mbledhur statistikat për vendet që i kanë siguruar partitë politike në kuvendin komunal në Suharekë.

Në zgjedhjet lokale të vitit 2000 në kuvendin komunal të Suharekës, më së shumti asambleist kishte siguruar LDK-ja, ku vetëm ky subjekt politik kishte 30 asambleistë.

Ndërsa pas LDK-së, me më së shumti asambleist ishte PDK-ja me 7 të tillë, pastaj AAK-ja dhe PQLK-ja me nga dy asambleistë.

PDKAAKPLQKLDK
72230
Numrat e ulëseve të asambleistëve të subjekteve politike në Kuvendin Komunal të Suharekës në zgjedhjet lokale 2000

Zgjedhjet Lokale 2007

Në zgjedhjet lokale të vitit 2007 në kuvendin komunal të Suharekës, më së shumti asambleist kishte siguruar LDK-ja, ku vetëm ky subjekt politik kishte 18 asambleistë.

Ndërsa pas LDK-së, me më së shumti asambleist ishte PDK-ja me 14 të tillë, pastaj LDD-ja me 4 asambleistë, AAK-ja me dy asambleistë, AKR dy ulëse dhe PD – Partia e Drejtësisë një ulëse.

PDAKORAAKRPDKLKÇKAAKIPTHLDKPSHDKLDDPD
//21402018041
Numrat e ulëseve të asambleistëve të subjekteve politike në Kuvendin Komunal të Suharekës në zgjedhjet lokale 2007

Zgjedhjet Lokale 2009

Në zgjedhjet lokale të vitit 2007 në në kuvendin komunal të Suharekës, më së shumti asambleist kishte siguruar LDK-ja, ku vetëm ky subjekt politik kishte 11 asambleistë.

Ndërsa pas LDK-së, nga 10 asambleistë i kishin siguruar AAK-ja dhe PDK-ja, pastaj Lidhja Demokratike e Dardanisë (LDD) me 2 asambleistë dhe AKR e PSK me nga një asambleist.

AAKPSKPDKAKRLDDLDK
101101211
Numrat e ulëseve të asambleistëve të subjekteve politike në Kuvendin Komunal të Suharekës në zgjedhjet lokale 2009

Zgjedhjet Lokale 2013

Në zgjedhjet lokale të vitit 2013 në kuvendin komunal të Suharekës, më së shumti asambleist kishte siguruar LDK, dhe koalcioni AAK-LDD, ku këto subjekte politike kishin siguruar nga 10 asambleistë.

Ndërsa pas tyre vjen PDK-ja me 8 asamblistë, Lëvizja Vetëvendosje me 2 asambleistë dhe PD me një asambleist.

AAK-LDDLDKPDKLëvizja VetëvendosjePD
1010821
Numrat e ulëseve të asambleistëve të subjekteve politike në Kuvendin Komunal të Suharekës në zgjedhjet lokale 2013

Zgjedhjet Lokale 2017

Në zgjedhjet lokale të vitit 2017 në kuvendin komunal të Suharekës, më së shumti asambleist kishte siguruar LDK-ja dhe AAK-ja nga 9 asambleistë.

Ndërsa pas tyre vjen PDK-ja me 6 asamblistë, NISMA dhe Lëvizja Vetëvendosje nga 3 asambleistë dhe IQ Iniciativa e Therandës me një asambleist.

LDKAAKPDKLVVNismaIQ Iniciativa e Therandës
996331
Numrat e ulëseve të asambleistëve të subjekteve politike në Kuvendin Komunal të Suharekës në zgjedhjet lokale 2017
KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *