16 të infektuar me COVID-19 në Suharekë, prin Semetishti me 2 raste

16 të infektuar me COVID-19 në Suharekë, prin Semetishti me 2 raste
Eurolinda Zenelaj

27.01.2021 / Suhareka

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.325 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 301 raste pozitive.

IKSHPK-ja ka njoftuar se në Komunën e Suharekës janë identifikuar 16 raste pozitive me COVID-19, shkruan SuharekaOnline.

Vendbanimet e rasteve të sotme janë: Bukosh (1), Dobërdelan (1), Gelancë (1), Samadrexhë (1), Semetisht (2) dhe Suharekë (10)

Gjithashtu, gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 181 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 51.518 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.991.

LEXO EDHE:  Viti 1998, gjendja në Suharekë dhe dëshmi të granatimeve serbe

Ndërsa, numri total i rasteve pozitive është 58.988 raste nga 225.830 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.479 raste të vdekjes.

RAPORTO