Zyrtare: Man City kompleton transferimin e Haaland

Manchester City ka konfirmuar nënshkrimin e Erling Haaland nga Borussia Dortmund.

Zyrtare: Man City kompleton transferimin e Haaland

21-vjeçari do t’i bashkohet klubit më 1 korrik, pasi ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare që e mban atë në Etihad Stadium deri në verën e vitit 2027.

Djali i ish-lojtarit të Cityt, Alfie, i cili nënshkroi pothuajse 22 vjet më parë sot, Haaland junior konsiderohet gjerësisht si një nga sulmuesit më të mirë të Evropës dhe vjen në klub me një reputacion të jashtëzakonshëm golashënuesi pas periudhave mbresëlënëse në Molde FK, Red Bull Salzburg dhe Dortmundi.


Një ndërkombëtar norvegjez me 21 ndeshje, Haaland shënoi 86 gola në 89 ndeshje në dy sezone e gjysmë me zikaltërit, duke fituar Kupën e Gjermanisë dhe çmimin Lojtari i Sezonit në Bundesligë në 2020/21.

“Kjo është një ditë krenare për mua dhe familjen time,” tha ai për mancity.com pasi përfundoi lëvizjen e tij.

“Gjithmonë e kam parë Cityn dhe më ka pëlqyer ta bëj këtë sezonet e fundit. Nuk mund të mos e admironi stilin e tyre të lojës, është emocionues dhe ata krijojnë shumë raste, gjë që është perfekte për një lojtar si unë.

“Ka kaq shumë lojtarë të klasit botëror në këtë skuadër dhe Pep është një nga menaxherët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, kështu që besoj se jam në vendin e duhur për të përmbushur ambiciet e mia.

“Dua të shënoj gola, të fitoj trofe dhe të përmirësohem si futbollist dhe kam besim se mund ta bëj këtë këtu. Ky është një veprim i mrekullueshëm për mua dhe mezi pres të filloj para-sezonin”.

Drejtori i Futbollit Txiki Begiristain shtoi: “Ne kemi monitoruar Erling për disa vite tani, kështu që ne jemi të kënaqur ta sjellim atë këtu në Manchester City.

“Ai është një talent i madh dhe ka qenë një nga sulmuesit më të mirë në Evropë gjatë sezoneve të fundit. Rekordi i tij i golave ​​është i jashtëzakonshëm dhe paraqitjet e tij në Borussia Dortmund dhe në Ligën e Kampionëve në veçanti kanë dëshmuar se ai mund të ketë sukses në nivelin më të lartë.

“Erling ka gjithçka që duam në një sulmues dhe ne jemi të sigurt se ai do të shkëlqejë në këtë skuadër dhe në këtë sistem.

“Rritja e tij ka qenë e jashtëzakonshme, por ai është ende vetëm 21 vjeç. Vitet e tij më të mira janë përpara tij dhe ne kemi besim se ai mund të bëhet edhe më i mirë duke punuar me Pep.

“Kjo është një nënshkrim shumë emocionues për klubin tonë dhe jam i sigurt se tifozët tanë do të kënaqen duke e parë Erling duke performuar në këtë ekip.”

Fanellat e Haaland do të vihen në dispozicion pasi numri i skuadrës së tij të konfirmohet në kohën e duhur.

Të gjithë në Manchester City e mirëpresin Erling në klub dhe i urojnë atij fat gjatë gjithë kohës së tij këtu.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë