Zyrtare: Jerome Boateng do të largohet nga Bayern Munchen në verë

Jerome Boateng do të largohet nga Bayern Munchen pas një dekade karrierë si profesionist dhe me shumë trofe mbi supe.

Mbrojtësi 32-vjeçar është në fund të kontratës dhe siç e zyrtarizoi Drejtori Sportiv, Salihamidzic klubi nuk do ta rinovojë dhe në fund të sezonit aktual do të jetë një futbollist i lire për të zgjedhur destinacionin e ardhshëm.

“Ishte një vendim që u mor bashkë me drejtuesit dhe gjithashtu trajnerin Hansi Flick. Ja kemi shpjeguar edhe Jerome dhe ai e ka kuptuar por do të largohet permes derës së madhe pasi është një futbollist i rëndësishëm për këtë klub”, pohoi drejtuesi bavarez.

Me fjalët e drejtuesit bavarez kuptohet që Bayerni nuk ka dashur të rinovojë kontratën me një lojtar në këtë moshë pasi synon të rinovojë grupin me prurje të reja në moshë e talent ndërsa trajneri Flick e ka pranuar gjithmonë që një lojtar si Boateng do ta donte në skuadër.

Boateng erdhi në 2011 nga Man. City për 12. 5 mln Euro dhe në 11 sezone fitoi gjithçka që te titulli kampion 8 herë, 5 kupa të Gjermanisë, 2 Champions League, 2 botërore Klubesh, 5 superkupa gjermanie dhe 1 herë lojtari më i mire I vitit në Gjermani.

RAPORTO