Zyrtare: Anulohet kampionati Ligue 1 dhe 2 i Francës

Kyreministri francez, Edouard Philippe në konferencë për shtyp ka konfirmuar se kampionati francez do të anulohet.

Kampionati i Ligue 1 në Francë, si dhe ai i Ligue 2, janë anuluar dhe asnjë aktivitet sportive deri në muajin shtator nuk do të zhvillohet

Bordi i ligës franceze kishte shpresuar që edicioni të rifillojë në qershor, por kryeministri ka konfirmuar që kampionati nuk do të vazhdojë.

Franca është njëra prej vendeve më të prekura nga koronavirusi, derisa 23,293 persona kanë ndërruar jetë.

Franca bëhet vendi i tretë që anulon sezonin pas Belgjikës dhe Holandës. /Insporti.com/

RAPORTO