Zidane është në sy të Paris Saint-Germain

Leonardo dëshiron të emërojë trajnerin francez.

08.01.2022 / Sport

Zidane është në sy të Paris Saint-Germain
Foto: Ilustrim

Mauricio Pochettino po gjen ekzaktësisht të njëjtin problem që bënë Thomas Tuchel dhe Unai Emery në Paris Saint-Germain, me punën që dëshmoi një vend të nxehtë të vazhdueshëm dhe klubi francez tani synon Zinedine Zidane.

Trajneri argjentinas ka folur publikisht për sfidat që janë unike për rolin e Parc des Princes dhe e ka izoluar atë në klub.


Ata që janë në pushtet prapa skenave, veçanërisht drejtori i futbollit Leonardo, pohojnë se Zinedine Zidane duhet të jetë trajneri i ardhshëm i klubit.

Dhoma e zhveshjes së Paris Saint-Germain është krahasuar me një labirint dhe situata është bërë më sfiduese vetëm nga fakti se klubi qeveriset nga Katari.

Kjo çon në situata të vështira për t’u kuptuar për një ekip futbolli, siç e pamë një muaj më parë kur u bë e disponueshme puna në Manchester United.

Zidane ishte i lidhur me një kalim të menjëhershëm në Paris nëse klubi e lejonte Pochettino të fliste me ata që ishin në pushtet në Old Trafford.

Problemi nuk ishte ky i fundit, lëvizja në fakt dështoi sepse ish-trajneri i Real Madrid mendoi se nuk ishte koha e duhur për t’u hedhur në një pozicion kaq të komplikuar.

Suksesi në të gjitha kompeticionet mbetet shumë në letra në kryeqytetin francez, ndaj pse ka kaq shumë spekulime për pozicionin e trajnerit?

Klubi merr shumë vendime për lëvizjen dhe transferimet e lojtarëve, si dhe privilegje të caktuara që marrin emrat e yjeve.

Kjo e vendos trajnerin në një situatë të pamundur dhe ndonjëherë nuk është e lehtë të bashkosh një skuadër në ditët e ndeshjes me ekuilibër.

Një shembull kryesor i kësaj erdhi në ditën pas ceremonisë së Topit të Artë në të cilën Lionel Messi iu dorëzua sërish çmimi.

Stërvitja nuk ishte një seancë e plotë një ditë më pas, me një numër lojtarësh të munguar, për të cilin Pochettino mbeti i tërbuar. Megjithatë, klubi e injoroi problemin, ashtu siç ka bërë edhe në momente të tjera tensioni dhe indisiplinimi nga lojtarët.

Ironikisht, Kylian Mbappe është i dëshpëruar për të nënshkruar me Real Madridin, por ai ka mbetur një nga lojtarët vazhdimisht profesionistë në Parc des Princes.

Tuchel u shkarkua një vit më parë në rrethana të ngjashme me atë që po jeton aktualisht Pochettino, dhe ai fitoi Ligën e Kampionëve me Chelsean, kur ai kishte një ekip që mund ta stërvitej dhe formonte.

Pochettino do t’i mbijetojë pjesës së mbetur të kësaj fushate, me dritaren për ndryshim që tani ka kaluar, por ai është i vetëdijshëm se Manchester United mund të jetë destinacioni i tij i ardhshëm.

Ndërkohë, Zidane mbetet spektator nga larg për zhvillimet në PSG, takimet dhe kontaktet mes tij dhe klubit janë mohuar, por ka dëshirë nga të dyja palët për të nisur një projekt të ri së bashku sezonin e ardhshëm.

Pse të shkojmë tek mjeku kur ndihemi mirë?!

Mjekët këshillojnë kontrolle të vazhdueshme mjekësore çdo 6 muaj apo 1 vit në çfarëdo moshe të jeni, mirëpo pas kalimit...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *