Ylli i Napolit, Fabian Ruiz, si alternativë e De Jong për Manchester United

  • 07.08.2022
Ylli i Napolit, Fabian Ruiz, si alternativë e De Jong për Manchester United

Ndjekja e United për lojtarin holandez vazhdon të zvarritet, duke e bërë klubin të kërkojë diku tjetër.

Manchester United po shikon mesfushorin e Napolit, Fabian Ruiz, pasi një lëvizje për Frenkie de Jong vazhdon të mbetet e padëshiruar. Erik ten Hag është i vendosur të sigurojë një mesfushor me cilësi të lartë dhe e sheh reprezentuesin spanjoll si një alternativë ideale nëse objektivi kryesor De Jong nuk mund të sigurohet.


United e ka kaluar verën duke ndjekur yllin e Barcelonës – i cili është ende nënshkrimi i tyre ideal – dhe madje kanë rënë dakord për një tarifë fillestare prej 55 milionë £ (66 milionë dollarë) me gjigantët katalanas.

Por një mosmarrëveshje për pagat e shtyra që i detyrohen ish-lojtarit të Ajax-it ka arritur një marrëveshje – dhe do të thotë se Ten Hag do ta fillojë sezonin pa adresuar pozicionin që ai e identifikoi si prioritet në dritaren e tij të parë në klub.

A do të nënshkruajë Man Utd me Ruiz në vend të De Jong?

Ndërsa United kanë mbetur të inkurajuar se përfundimisht do të transferojnë De Jong, ndjekja e tyre për Ruiz është dëshmi se më në fund po i mbaron durimi.

Ruiz, 26 vjeç, ka fituar 15 paraqitje për Spanjën dhe është një lojtar kyç për Napolin. Ai është një mesfushor mbrojtës i kulturuar, i cili Ten Hag beson se mund të diktojë lojën me gamën e tij të pasimeve dhe të sigurojë një lidhje midis mbrojtjes dhe sulmit.

United insistoi privatisht se ata kishin alternativa në rast se një marrëveshje për De Jong nuk mund të përfundonte, me Youri Tielemans dhe Ruben Neves gjithashtu të admiruar.

Por situata e kontratës së Ruizit, me marrëveshjen e tij në Itali që skadon në verën e vitit 2023, mund ta bëjë atë opsionin më të përballueshëm.

A është Ruiz lojtari i duhur për Man Utd?

Ten Hag ka nxitur ndjekjen e De Jong dhe ka hezituar të ndryshojë objektivat.

Të premten, menaxheri i United tha: “Ju nuk keni nevojë për ndonjë lojtar, ju keni nevojë për lojtarin e duhur, kjo është ajo për të cilën ne po punojmë. Nëse nuk është lojtari i duhur, jo (ne nuk do të nënshkruajmë me një lojtar tjetër). Ne kemi nevojë për lojtarët e duhur.

“E kemi thënë më parë, skuadra është ende në kërkim për të forcuar skuadrën.”

Ten Hag ka refuzuar të diskutojë publikisht De Jong, por ka qenë i qartë për nevojën për një mesfushor mbajtës.

“Duam Frenkie?” shtoi ai kur u pyet për ish-lojtarin e tij. “Ka të bëjë me lojtarët e duhur dhe nuk mund të jap komente për një lojtar me kontratë në një klub tjetër.

“Ju punoni me skuadrën aktuale dhe zhvilloni lojtarë në skuadrën tuaj aktuale. Në këtë moment ne kemi lojtarë në atë pozicion dhe performojmë shumë mirë.”

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë