Xavi për Dembelen: Ose rinovon kontratën, ose largohet nga Barcelona

Ai vlerësoi punën e shefit të Atheltic Club, Marcelino.

Xavi për Dembelen: Ose rinovon kontratën, ose largohet nga Barcelona

Xavi Hernandez i ka kërkuar publikisht Ousmane Dembele që të marrë një vendim përfundimtar nëse ai është i gatshëm të rinovojë kontratën e tij me Barcelonën, e cila do të skadojë verën e ardhshme.

Trajneri i Barcelonës deklaroi se Dembele ka dy opsione – ai ose mund të pajtohet me një zgjatje të kontratës ose mund të largohet nga klubi para mbylljes së afatit kalimtar të janarit.


“Nuk dua të mos respektoj askënd”, tha Xavi gjatë konferencës për shtyp para ndeshjes të Barcelonës të mërkurën.

“Mesazhi është i qartë: ai ose rinovon ose shikon të largohet [klubi].

“Nuk është një situatë e lehtë apo e këndshme, por interesat e klubit janë parësore.

“Ne jemi në një situatë komplekse, të vështirë. Nëse ai nuk rinovon, klubi duhet të gjejë një zgjidhje. Ne nuk mund të jemi në këtë situatë. Kemi pritur një kohë të gjatë. [Drejtori sportiv] Mateu [Alemany] ka qenë në Bisedime [me agjentin e Dembeles] për pesë muaj dhe ne nuk mund të presim më.

“Ai më thotë se dëshiron të qëndrojë. Pyete atë [pse nuk ka rinovuar ende].”

E ardhmja e Araujos

Ronald Araujo është në 18 muajt e fundit të kontratës së tij dhe Xavi ka shprehur dëshirën e tij që uruguaji dhe Barcelona të arrijnë një marrëveshje për një rinovim.

“Rinovimi i [Araujo] është një prioritet”, shtoi Xavi.

“Për mua, ai është një pjesë shumë e rëndësishme. Ai është një mbrojtës i jashtëzakonshëm dhe ka një karakter fitues. Ata duhet të arrijnë një marrëveshje shpejt, sepse ai është një lojtar për të tashmen dhe për të ardhmen.

“Është e vlerësuar të kesh lojtarë si ai. Ronald është një djalë që kontribuon shumë.”

Lavdërime për Marcelinon

Xavi vazhdoi të vlerësojë punën e Marcelinos në Athletic Club përpara ndeshjes së 16-të të fundit të Copa del Rey mes dy palëve në San Mames të enjten mbrëma.

“[Athletic] ka një nga trajnerët më të mirë në vitet e fundit,” vuri në dukje Xavi.

“Ata janë një kundërshtar shumë intensiv, shumë agresiv. Ata kërkojnë shumë, veçanërisht në shtëpi. Ata luajnë shumë mirë në kundërsulm. Ata punojnë shumë mirë.

“Është një lojë e vetme dhe kjo e bën atë shumë tërheqëse. Të shkojmë larg në këtë kompeticion na bën të ndihemi të emocionuar.

“Kam kujtimet më të mira nga [San Mames]. Ata më kanë trajtuar shumë mirë. Unë kam një marrëdhënie fantastike me klubin dhe me shumë lojtarë nga ai klub.

“Unë kam admirim për atë klub, mendoj se ata i bëjnë gjërat shumë mirë dhe kanë një [kuptim] të qartë për atë që bëjnë. Gjithmonë ka një atmosferë fenomenale atje.”

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës