Xavi dëshiron të sjellë Morata-n në Barcelonë

30.12.2021

Xavi Hernandez dëshiron ta bëjë sulmuesin e huazuar të Juventusit, Alvaro Morata, nënshkrimin e tij të ardhshëm te Barcelona. Pasi ka tërhequr tashmë Ferran Torresin nga Manchester City, Xavi tani dëshiron që Morata të bëhet pikë referimi për skuadrën e tij të re, e cila vazhdon të marrë formë premtuese. Xavi e di se nuk […]

Xavi dëshiron të sjellë Morata-n në Barcelonë Foto: Ilustrim

Xavi Hernandez dëshiron ta bëjë sulmuesin e huazuar të Juventusit, Alvaro Morata, nënshkrimin e tij të ardhshëm te Barcelona.

Pasi ka tërhequr tashmë Ferran Torresin nga Manchester City, Xavi tani dëshiron që Morata të bëhet pikë referimi për skuadrën e tij të re, e cila vazhdon të marrë formë premtuese.

Xavi e di se nuk do të jetë një detyrë e lehtë rekrutimi i 29-vjeçarit, por ai është i vendosur të tërheqë lojtarin e tij, i cili mendon se mund të ndihmojë ekipin e tij të sëmurë të rimarrë pozicionin e tyre si sfidues për La Liga Santander dhe gjithashtu për Ligën e Evropës.

Morata mendohet se po shqyrton propozimin, por ai e di se ka ende shumë debate mes klubit mëmë Atletico Madrid, shtëpisë së tij aktuale të huazuar Juve, dhe klubit të ri të mundshëm, Barcelonës.

Duke pasur parasysh pozicionin e tyre ende të rrezikshëm financiar, Barcelona duhet të shesë përpara se të blejë dhe ka disa opsione në tryezë – si Samuel Umtiti dhe Philippe Coutinho – të cilët do të bënin hapësirën e nevojshme për faturën e pagave.

Ishte vetë Xavi që bëri lëvizjen e parë drejt Moratas, por në të kaluarën ka pasur kontakte me ish-presidentin e Blaugrana-s, Josep Maria Bartomeu, i cili ishte i interesuar për të diplomuarin në akademinë e Real Madridit.

Situata e Juventusit

Vetë Juventusi është në një situatë delikate financiare, por mund të jetë ende duke konsideruar blerjen e drejtpërdrejtë të Moratas.

Pa të, ata do të kishin nevojë të mbushnin një vrimë në vijën e tyre përpara, me emra të tillë si Arkadiusz Milik dhe Mauro Icardi.

Shumë do të varet nëse Juve do të arrijë të punësojë një drejtor të ri sportiv, i cili do të firmoste këto vendime.

Griezmann

Marrëveshja e Moratas është më komplekse për shkak se Atleti është në përzierje, i cili mund të jetë më pak i gatshëm t’i shesë një rivali të drejtpërdrejtë vendas.

Por ka edhe komponentin e Antoine Griezmann, të cilin Atleti ri-nënshkrua nga Barcelona verën e kaluar, por që ende nuk e kanë paguar plotësisht.

Largimi i Moratas në teori mund të kompensojë disa nga paratë që ata duhet të dërgojnë nga dera.