Xavi: Dembele duhet të bëjë përpjekje dhe të mendojë për të ardhmen e tij

Trajneri foli edhe për komentet e fundit të bëra nga Laporta.

04.01.2022 / Sport

Xavi: Dembele duhet të bëjë përpjekje dhe të mendojë për të ardhmen e tij
Foto: Ilustrim

Xavi Hernandez foli për shtypin përpara ndeshjes së Barcelonës në Copa del Rey me Linares Deportivo dhe ai ka komentuar situatën e Ousmane Dembele, si dhe duke iu përgjigjur komenteve të bëra nga presidenti i klubit Joan Laporta.

Trajneri i Barcelonës ndau optimizmin e Laportës për të ardhmen e klubit, ndërsa paralajmëroi Dembele përpara se të merrte një vendim për të ardhmen e tij.


“Unë ia kam thënë tashmë, jam duke pritur që ai të bëjë përpjekje”, tha Xavi për shtypin.

“Situata nuk mund të jetë më e mirë për të, të shohim se çfarë do të vendosë.

“Shpresoj që ai të bëjë përpjekje përpara se të vendosë. Jam i qetë dhe pres një përditësim.

“Nuk varet nga unë. Varet nga klubi dhe ai. Ai duhet të mendojë për veten dhe të ardhmen e tij.”

Laporta ka qenë në lajme për komentet e guximshme për rikthimin e Barcelonës si një nga skuadrat më të mëdha evropiane, duke deklaruar se ata janë në gjendje të konkurrojnë sërish në tregun e transferimeve, pavarësisht vështirësive të njohura financiare.

Plani i tij për të rithemeluar Barcelonën pas disa sezoneve të vështira ndahet nga trajneri.

“Objektivi është të rikthehem”, filloi Xavi.

“Ishim të nëntat dhe tani jemi të pestët. Pak nga pak po kthehemi aty ku duam të jemi.

“Tifozët lehtësohen kur shohin lojtarë si Ferran Torres duke nënshkruar për ne në merkaton e dimrit. Ne ende po punojmë shumë.

“Duhet të ndiqni presidentin, ai udhëheq rrugën.

“Unë ndaj optimizmin e tij dhe mund të lidhem me karakterin e presidentit.

“Më pëlqen ambicia e tij, ai është një djalë shumë i guximshëm. Ne po punojmë për këtë dhe jemi afër vendeve të Ligës së Kampionëve.

“Nuk është e lehtë, por ne do të punojmë shumë për ta rikthyer Barcelonën aty ku i takon”.

Megjithatë, këtu dhe tani është që Barcelona do të përballet me Linares Deportivo në vazhdim në Copa del Rey, një ekip dhe kompeticion për të cilin Xavi ka shumë respekt.

“Unë pres një lojë të vështirë, është një ndeshje me një këmbë”, shpjegoi trajneri i Barcelonës.

“Ata janë një ekip i mirë me një trajner të mirë. Ata punojnë mirë në tranzicionet e tyre.

“Ne e dimë se sa të vështira janë këto lojëra dhe ato ndonjëherë favorizojnë skuadra më të vogla.

“Ne jemi favoritët dhe duhet të fitojmë. Ata do të jenë shumë të motivuar për të na mundur ne.”

Xavi u pyet gjithashtu se sa prioritet i jep fitimit të Kupës së Mbretit me Barcelonën.

“Është njësoj sikur të ishim në krye të tabelës”, shpjegoi Xavi.

“Ne do të japim gjithçka.

“Linares bën shumë gjëra shumë mirë, këtë e pamë në ndeshjen e tyre kundër Barcelonës B.

“Qëllimi ynë është të fitojmë kupën, pavarësisht garave të tjera, pasi ne jemi mbajtës”.

Pse të shkojmë tek mjeku kur ndihemi mirë?!

Mjekët këshillojnë kontrolle të vazhdueshme mjekësore çdo 6 muaj apo 1 vit në çfarëdo moshe të jeni, mirëpo pas kalimit...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *