Wayne Rooney emërohet trajner i skuadrës angleze

15.01.2021

Tashmë legjenda i futbollit anglez, Wayne Rooney është emëruar si trajneri i ri i Derby County. Rooney ka marrur rolin e trajnerit të plotë në një marrëveshje me rreth dy e gjysmë vjeçare e cila do të zgjasë deri në verën e vitit 2023. 35-vjeçari anglez u emëruar si asistent i trajnerit në Derby County […]

Wayne Rooney emërohet trajner i skuadrës angleze Foto: Ilustrim

Tashmë legjenda i futbollit anglez, Wayne Rooney është emëruar si trajneri i ri i Derby County.

Rooney ka marrur rolin e trajnerit të plotë në një marrëveshje me rreth dy e gjysmë vjeçare e cila do të zgjasë deri në verën e vitit 2023.

35-vjeçari anglez u emëruar si asistent i trajnerit në Derby County në vitin 2019.

Për të ardhur në këtë pozitë Wayne Rooney u mbështetë nga Shay Given, Justin Walker si dhe Liam Rosenior, po ashtu të njëjtit do të mbajnë pozitat e tyre në stafin e Rooney-it duke ecur përpara.

Rooney tha: “Kur mbërrita për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, unë u tërhoqa plotësisht nga potenciali i Klubit të Futbollit të Derby County”.

“Përkundër ofertave të tjera, unë e dija që instinktivisht Derby County ishte vendi ideal për mua”.

Ndryshe Rooney menaxhoi nëntë ndeshje në total, duke regjistruar një kthim prej tre fitoreve dhe katër barazimeve gjatë rrugës, midis fundit të nëntorit dhe fillimit të janarit.