Vinicius apo Mbappe? Kush po performon më mirë këtë sezon?

  • 04.11.2021
Vinicius apo Mbappe? Kush po performon më mirë këtë sezon?

Sulmuesi francez është 18 muaj më i vjetër dhe sigurisht më i vendosur se Vinicius tashmë me kredenciale të qarta dhe ndoshta një nga lojtarët më të mirë në botë tashmë. Thënë kështu, shumë tani besojnë se Vinicius do t’i bashkohet atij si një nga yjet që do të dominojnë dekadën e ardhshme të futbollit.

Braziliani, 21 vjeç, ka bërë një hap të madh këtë sezon, duke filluar të duket si një krijues i vërtetë ndryshimi në baza të rregullta dhe numrat e tij mbështesin performancat e tij të përmirësuara.


Vinicius ka nëntë gola (shtatë në La Liga Santander, dy në Ligën e Kampionëve) dhe tre asistime në sezonin 2021/22 dhe ka një saktësi pasimi prej 85 për qind për të marrë çmimet e tre lojtarëve të ndeshjes.

Mbappe, në këndin tjetër, ka gjashtë gola (pesë në Ligue 1, një në Champions League) dhe gjashtë asistime. Saktësia e tij e pasimeve është 83.5 për qind dhe ai është shpallur lojtari i ndeshjes katër herë.

Të dy yjet e rinj kanë numra shumë të ngjashëm dhe nuk ka shumë për të zgjedhur mes tyre nga pikëpamja statistikore.

Mbappe është padyshim një lojtar më i rrumbullakosur dhe i zhvilluar, por përparimi i Vinicius ka qenë mbresëlënës këtë vit dhe ju mund të pyesni veten se ku mund të çojë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë