Transferimet më të mira të Chelseat të të gjitha kohërave: Nga Hazard dhe Drogba te Zola e Lampard

Blutë kanë bërë disa blerje fantastike ndër vite dhe GOAL rendit më të mirët prej tyre…

Transferimet më të mira të Chelseat të të gjitha kohërave: Nga Hazard dhe Drogba te Zola e Lampard

Blutë kanë bërë disa blerje fantastike ndër vite dhe GOAL rendit më të mirët prej tyre…

Chelsea u bë mbretërit e tregut të transferimeve nën pronësinë e Roman Abramovich, pasi ata revolucionarizuan sportin me shpenzimet e tyre të mëdha.


Megjithatë, edhe para se pasuritë e vërteta të mbërrinin në Stamford Bridge, Blutë ishin në gjendje të bënin disa nënshkrime spektakolare me një buxhet më modest.

Si i tillë, janë zgjedhur 10 transferimet më të mira në historinë e klubit…

Eden Hazard

“Po nënshkruaj për fituesin e Champions League”.

Ky postim dramatik në Twitter më 28 maj 2012 nisi një epokë të re argëtimi në Stamford Bridge me Eden Hazard në krye.

Pas fitores së tyre historike në finalen e Ligës së Kampionëve ndaj Bayern Munichut, Chelsea siguroi nënshkrimin prej 32 milionë funtesh të superyllit belg nga kampionët francezë Lille.

Paraqitjet e tij në Francë tërhoqën interes nga të dyja anët e ndarjes së Mançesterit, kështu që nënshkrimi i Hazard nga Chelsea ishte një grusht shteti i vërtetë, pavarësisht se nuk ishte i lirë në terma monetarë.

Nga atje, Hazard jetoi deri në potencialin e tij dhe vazhdoi të jetë hajmali e klubit për shtatë vitet e ardhshme.

Me 110 gola në 352 ndeshje, Chelsea mori më të mirën nga Hazard përpara se ta shiste atë te Real Madrid për 88 milionë £ (112 milionë dollarë) plus shtesa të konsiderueshme në 2019-ën.

Gianfranco Zola

Në vitin 2003, përpara marrjes së Chelseat nga Roman Abramovich, Gianfranco Zola u votua si lojtari më i madh i klubit ndonjëherë.

I nënshkruar nga Parma për 4.5 milion £, sulmuesi italian ishte pjesë e një skuadre emocionuese të Chelseat që ishte në gjendje të kualifikohej për në Evropë dhe të siguronte një mori fitoresh të mëdha kupa.

Zola u dashur nga të gjithë në futbollin anglez, duke sjellë argëtim në fushë dhe një personalitet pozitiv të hapur jashtë saj.

Ai u bë lojtari i parë i Chelsea që fitoi çmimin Futbollisti i Vitit i Shoqatës së Shkrimtarëve të Futbollit në 1996–97.

Koha e tij në Stamford Bridge përfundoi duke fituar pesë nderime të mëdha me Chelsean, duke përfshirë Kupën e Fituesve të Kupave.

Ishin lojtarë të tillë si Zola që tërhoqën Abramovich në Chelsea në radhë të parë dhe, pa dëshirë, ylli legjendar i Bluve refuzoi një ofertë kontrate nga oligarku rus në 2003, në mënyrë që ai të mund të luante për klubin e tij të fëmijërisë Cagliari përpara se të pensionohej.

Didier Drogba

Didier Drogba njihet si ‘Mbreti’ në dhe rreth Stamford Bridge.

Ivoriani padyshim shënoi golin më të rëndësishëm të Chelsea-t ndonjëherë, duke u ngjitur më lart në minutën e 88-të të finales së Ligës së Kampionëve të 2012-ës për të goditur me kokë golin e barazimit pas Manuel Neuer.

Blutë do të vazhdonin të fitonin Kupën Evropiane për herë të parë në historinë e tyre, dhe menjëherë pas kësaj, nënshkrimi prej 24 milionë funtesh nga Marseille u votua si lojtari më i mirë i klubit ndonjëherë në një sondazh të sapo porositur.

Drogba ishte me të vërtetë një lojtar i ndeshjeve të mëdha dhe shënoi shumë nga golat kyç që e ndihmuan atë të siguronte 12 trofe në dy periudha në perëndim të Londrës.

Charlie Cooke

Chelsea nënshkroi Charlie Cooke nga Dundee United për një klub rekord prej 72,000 £ në 1966.

Ai luajti në një skuadër legjendare të menaxhuar nga Tommy Doherty që shfaqte lojtarë si Peter Bonetti, Peter Osgood dhe Alan Hudson.

Ata do të vazhdonin të fitonin finalen e famshme të FA Cup të 1970 kundër Leeds United, e cila konsiderohet si një nga ndeshjet më të pista në historinë e futbollit anglez.

Në përsëritjen në Old Trafford, Cooke do të vendoste golin e fitores së Osgood në kohën shtesë dhe Chelsea do të fitonte gjithashtu Kupën e Fituesve të Kupave kundër Real Madridit vitin e ardhshëm me Cooke në skuadrën e tyre.

Ai bëri 410 paraqitje për klubin dhe më pas u kthye si trajner vetëm dy vjet pasi u largua. Ai vlerësohet se ndihmoi për të shpëtuar klubin nga rrënimi financiar pasi ai e ktheu skuadrën e promovuar nga Kategoria e Dytë në ligën e lartë.

Frank Lampard

Frank Lampard do të shkruhet përgjithmonë në historinë e Chelseat pas lëvizjes së tij prej 11 milionë funtesh nga West Ham në vitin 2001.

Nënshkrimi para Abramovich i mbijetoi epokës së re dhe filloi të shkëlqejë nën menaxherin Jose Mourinho, i cili i dha fund pritjes 50-vjeçare të klubit për të fituar titullin e ligës.

Lampard vazhdoi dhe u bë golashënuesi më i mirë i klubit i të gjitha kohërave, duke shënuar 211 gola nga mesfusha gjatë periudhës së tij 13-vjeçare në Londrën perëndimore.

Me golat erdhën 11 nderime të mëdha dhe Lampard do të kthehej për t’u bërë menaxher i klubit në një periudhë kur Blutë u përballën me një ndalim transferimi.

Ashtu si shumë që e stërvitën atë, ai u shkarkua përfundimisht, por trashëgimia e tij te Chelsea mbetet.

Roy Bentley

Roy Bentley është emri më i vjetër në këtë listë që ka nënshkruar për Chelsean në vitin 1948 pasi u largua nga ushtria menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore.

I nënshkruar për 11,000 £ nga Newcastle, Bentley do ta shkruante veten në librat e historisë së Chelsea përmes rekordit të tij të golave.

Për tetë sezone radhazi, ai ishte golashënuesi më i mirë në Chelsea, duke kulmuar me skuadrën e tij duke fituar titullin e tyre të parë të ligës në sezonin 1954-1955.

Bentley mbetet në librat e historisë së klubit si golashënuesi i pestë më i mirë, në nivel me sulmuesin e pavdekshëm Peter Osgood.

Cesar Azpilicueta

Kapiteni aktual i klubit u bë lojtari i parë i Chelseat që fitoi një spastrim të plotë të trofeve në vitin 2022, pasi i ndihmoi ata të siguronin Kupën e Botës për Klube.

Azpilicueta shënoi një karrierë të lavdishme duke ngritur trofeun e fundit që i shpëtoi atij dhe pronarit Abramovich, duke e bërë atë nëntë trofe në 10 vjet që kur ai u bashkua si një mbrojtës i pamenduar nga Marseja në 2012.

Në një karrierë të shënuar nga qëndrueshmëria, Azpilicueta është ngjitur në vendin e shtatë në listën e paraqitjeve të të gjitha kohërave të klubit.

Cilësitë drejtuese të 32-vjeçarit kanë nënkuptuar se ai mund të jetë një lidhje midis epokës së vjetër të John Terry, Frank Lampard dhe Didier Drogba me një të re të drejtuar nga menaxheri Thomas Tuchel.

Marcel Desailly

Shumë u habitën kur Chelsea nënshkroi një nga mbrojtësit më të mirë në botë në Marcel Desailly në vitin 1998.

Me mbërritjen për 4.6 milion £ nga AC Milan, fituesi i Kupës së Botës dhe Ligës së Kampionëve mbërriti në një terren të dobët stërvitor ndërsa klubi po kërkonte të modernizohej.

Në kohën e tij në Chelsea, ai fitoi vetëm një nder të madh, por gjithashtu shtoi një sukses në Euro 2000 me vendin e tij.

Megjithatë, trashëgimia e tij më e madhe mund të jetë ndikimi i tij te John Terry, të cilin ai e ndihmoi ta drejtonte në karrierën e tij të hershme përpara se anglezi të vazhdonte të dominonte në mbrojtjen e Chelseat për vitet në vijim.

Petr Cech

Me mbërritjen në vitin 2004 për 7 milion £ nga Rennes, Petr Cech u ndje si një nënshkrim luksoz në portë me Carlo Cudicini tashmë duke performuar mirë.

Për më tepër, ndërsa tarifa mund të duket e ulët sot, ishte më e larta që klubi kishte paguar ndonjëherë për një portier pasi nënshkrimi i tij filloi epokën e Abramovich.

Cech shpejt dëshmoi se ia vlente çdo qindarkë pasi fitoi 12 nderime të mëdha, përfshirë Ligën e Kampionëve, në periudhën e tij 11-vjeçare në klub.

Ai ishte një gjigant në finalen e 2012 kundër Bayern Munich, duke i shpëtuar penalltisë së Arjen Robben në kohën shtesë përpara se të ndalonte dy goditje të tjera në gjuajtje.

Ndikimi i tij te Chelsea vazhdon edhe sot, ku ka marrë rolin e këshilltarit teknik dhe të performancës.

Ai vepron si një lidhje midis operacionit të futbollit dhe klubit, dhe ai ishte veçanërisht i përfshirë në nënshkrimin e Edouard Mendy, i cili ka përsëritur suksesin e Cech që kur ai u bashkua në 2020.

Eddie McCreadie

Eddie McCreadie pa dyshim ndikoi në historinë e Chelseat më shumë se kushdo tjetër në këtë listë pasi nënshkroi për klubin për 5,000 £ nga East Stirlingshire në 1962.

Pasi zgjodhi Blutë mbi Fulhamin, McCreadie ndihmoi klubin të rifitonte promovimin në Divizionin e Parë nën drejtimin e Tommy Doherty dhe mbeti në klub për një dekadë të lavdishme.

Në atë kohë, ai shënoi fituesin në finalen e Kupës së Ligës 1965, duke dribluar 80 metra përpara se të gjuante para Gordon Banks në një fitore 3-2 ndaj Leicester City. Ai gjithashtu fitoi Kupën FA dhe Kupën e Fituesve të Kupave.

Ishte pas daljes në pension të tij në vitin 1973 kur ai bëri ndikimin e tij më të madh në Chelsea, megjithëse, pasi ata po përballeshin me shkatërrim financiar në kohën kur ai u emërua menaxher në 1975.

Pa para për të shpenzuar, McCreadie i fitoi klubit një promovim të pamundur duke nxitur të rinj të talentuar së bashku me disa lojtarë më të vjetër nga dekada e tij si lojtar.

Shumë besojnë se promovimi ndaloi një rënie të shpejtë në Londrën perëndimore.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë