Top-kampionati evropian nuk fillon deri më 15 qershor!

Ligue 1 nuk do të rifillojë para 15 qershorit për shkak të pandemisë koronavirus, sipas Bernard Caiazzo.

Sezoni u pezullua për kohë të pacaktuar më 13 mars për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Caiazzo, presidenti i sindikatës që përfaqëson klubet e Ligue 1, është i dëshpëruar që sezoni të përfundojë mes shqetësimeve të mëdha për ndikimin financiar në ekipe.

Por, ai tha se nuk ka të ngjarë të zhvillohet për gati tre muaj të tjerë, transmeton lajmi.net.

“Është e nevojshme ta përfundoni kampionatin me çdo kusht, edhe nëse do të thotë ta përfundoni atë në korrik-gusht dhe të rifilloni vazhdimisht”, tha ai për Franc Bleu.

“Aktualisht, të gjitha klubet humbasin rreth 250 milionë euro në muaj dhe ne nuk mund të luajmë derisa të kthehet qetësia. Kjo do të thotë në korrik-gusht, në rastin më të mirë në 15 qershor”.