Solskjaer tashmë është përgatitur me ekipin e tij për PSG, Chelsea dhe Liverpool

Trajneri aktual i Manchester United, Solskjaer ka pranuar se fokusi i tij ka shkuar përtej udhëtimit të së shtunës në Fulham ndërsa ai duket të përgatisë skuadrën e tij për një muaj të madh që do të vijë.

Ole Gunnar Solskjaer thotë se tashmë e di se çfarë ekipi (lojtarë) do të shikojë për të marrë për ndeshjet e mëdha të Manchester United kundër Paris Saint-Germain, Chelsea dhe Liverpool në muajin e ardhshëm.

United u drejtua te Fulham të shtunën për një ndeshje të Premierligës që mund t’i shihte ata të arrijnë vendin e katërt për herë të parë gjatë gjithë sezonit, por ata gjithashtu kanë disa data masive që do të vijnë në tri fronte të ndryshme duke filluar nga dita e martë me ndeshje kundër PSG në Old Trafford.

Dhe ndërkohë që trajneri thotë se lojtarët e tij duhet të përqëndrohen në një lojë në një kohë, ai pranon se kalendari i vështirë do të dikton atë që ai bën në afat të shkurtër sa i përket përzgjedhjes së ekipit.

“Unë kam qenë gjithmonë në atë mënyrë, “tha Solskjaer të premten. “Planifikoj shumë, shumë javë përpara, por kjo varet nga forma, lëndimet, sëmundjet”.

“Mund të ndryshojë nëse e humbëm atë lojë ose e fituam atë lojë dhe mund të marr një vendim tjetër, sepse gjithmonë e lini atë deri në ditën e fundit të vërtetë.

“Kam një pikëpamje se si skuadra do të shikojë ndeshjet kundër Chelseat, Liverpool, PSG por sa më afër që të arrini në ndeshjen e Fulhamit më të fokusuar jeni vetëm në atë.

Solskjaer shton se në qoftë se pala e tij do të shtyjë për trofe, atëherë do të marrë disa nga lojtarët e tij për të marrë rolet më të larta në krah, sidomos si Paul Pogba dhe Jesse Lingard.

“Nëse shikoni lojtarët, moshën e tyre, ata janë të rinj dhe ata kanë shumë zhvillime në to, por ne kemi nevojë edhe për disa lojtarë me përvojë për të qëndruar dhe për të rritur dhe për t’u bërë drejtues”, vazhdoi ai.

“Paul Pogba është tani, Jesse Lingard, ata janë në atë moshë ku ne presim që ata të marrin atë përgjegjësi”.

Dhe shefi i përkohshëm thotë se është i bindur se skuadra e tij mund të përfundojë në katër skuadrat e Premier Ligës pavarësisht ngarkesës së madhe të punës që do të vijë.

“Unë jam shumë i sigurt, ata më tregojnë se ata kanë karakter, ata kanë besimin dhe ata kanë cilësi që duhet të përmirësohet. Kjo është ajo që ne duhet të mendojmë, si përmirësohet. “

Pas Fulhamit, United fton PSG në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve për raundin e 16-të të martën në Old Trafford. Ata pastaj shkojnë në Chelsea në FA Cup më 18 shkurt, përpara se të mirëpresin Liverpoolin në Premier Ligë më 24 shkurt

RAPORTO