Sigal Prishtina mposht Ponte Prizrenin në palestrën “13 Qershori”, kualifikohet në finale të “FINAL 8”

Sigal Prishtina mposht Ponte Prizrenin në palestrën “13 Qershori”, kualifikohet në finale të “FINAL 8”

Sigal Prishtina ka mundur Ponte Prizrenin 75:79 (20:22, 20:10, 17:26, 18:21), për tu kualifikuar në finale të Kupës së Kosovës.

Ndeshja nisi e baraspeshuar, ku në çerekun e parë u zhvillua lojë e niveluar dhe asnjëra skuadër nuk arrinte të shkëputej në epërsi, derisa kjo pjesë përfundon 20:22. Edhe perioda e dytë në fillim ishte e barabartë deri katër minuta nga fundi pranë rezultatit 32:32, ku prizrenasit me një seri prej 8:0, e përfundojnë pjesën e parë në të mirë të tyre 40:32.

Pesë minutat e parë të pjesës së dytë ishin të barabartë, por më pas prishtinasit morën lojën në duar dhe nga 50:43, përmbysin rezultatin në 52:58, kurse shifrat në semafor pas 30 minutash ishin 57:58. 10 minutat e fundit ishin shumë interesant, megjithatë, bardhekaltrit e nisën më mirë këtë pjesë duke pasur epërsi 63:72. Ponte nuk dorëzohet dhe hyn në njseri prej 9:0, duke barazuar shifrat në 72:72, 2 minuta nga fundi. Në çastet e fundit, Prishtina ishte më e vëmendshme dhe triumfon 75:79.

Sigal Prishtina në finale do të përballet me Golden Eagle Yllin, takim që zhvillohet të dielën.

RAPORTO