Shkupi – Ballkani, ‘finalja’ shqiptare për një vend në grupet e Ligës së Konferencës

  • 12.08.2022
Shkupi – Ballkani, ‘finalja’ shqiptare për një vend në grupet e Ligës së Konferencës

Ky është suksesi më i madh që kanë arritur klubet kosovare në garat evropiane. Deri te ky sukses portokallezinjtë e Suharekës erdhën pas fitores me penallti në ndeshjen e kthimit në Ishujt Faroe, ndaj Klaskvikut (4:3).

Ndeshja në kohën e rregullt u mbyll 2:1 në të mirë të skuadrës nga Ishujt Faroe dhe duke pasur parasysh se në ndeshjen e parë edhe Ballkani kishte fituar me një gol epërsi (3:2), ndeshja shkoi në vazhdime.


Klaksviku kaloi në epërsi në minutën e 56-të, me golin e Mads Mikkelsen. Rezultatin e barazoi Ermal Krasniqi, në minutën e 83-të me një gjuajtje nga distanca. Megjithatë, vendasit arritën ta rikthejnë epërsinë në minutën e 89-të, me golin e Da Silva-s, duke e çuar ndeshjen në vazhdimet dy herë nga 15 minuta. Në këto periudha të lojës asnjëra skuadër nuk realizoi gol dhe kualifikimi u vendos në penallti.

Më meritori për suksesin e Ballkanit ishte portieri Damir Ljulanoviq, i cili priti dy penallti, teksa penalltinë vendimtare për portokallezinjtë e shënoi Lindon Emërllahu.

Balllkani do të luajë në ‘play-off” të Ligës së Konferencës kundër kampionit të Maqedonisë së Veriut, skuadrës shqiptare, FC Shkupi.

Ndeshja e parë zhvillohet të enjten (18 gusht) në Shkup, ndërsa tjetra pas një jave në Prishtinë.

Ballkani ka eliminuar nga kjo garë La Fioritan dhe Klaksvikun, ndërsa në Ligën e Kampionëve ishte mposhtur nga Zalgiris.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë