Sevilla mbyll huazimin e Athony Martial

25.01.2022

Pasi më në fund bëri një ofertë për Manchester United, Sevilla ka mbyllur një marrëveshje huazimi për Anthony Martial, me klubin anglez që ka pranuar propozimin e bërë nga Monchi të hënën. Zhurmat që vijnë nga Manchester United kanë qenë të përziera, me Ralf Rangnick që konfirmoi se lojtari dëshironte të largohej, ndërsa departamenti teknik […]

Sevilla mbyll huazimin e Athony Martial Foto: Ilustrim

Pasi më në fund bëri një ofertë për Manchester United, Sevilla ka mbyllur një marrëveshje huazimi për Anthony Martial, me klubin anglez që ka pranuar propozimin e bërë nga Monchi të hënën.

Zhurmat që vijnë nga Manchester United kanë qenë të përziera, me Ralf Rangnick që konfirmoi se lojtari dëshironte të largohej, ndërsa departamenti teknik ka pohuar se ata nuk do të donin thjesht të largonin Martialin.

Sipas ESPN, negociatat kanë qenë pozitive gjatë fundjavës, pavarësisht se sulmuesi francez luajti një pjesë në përplasjen e United me West Ham United të shtunën, dhe vetë lojtari ia kishte bërë të qartë klubit andaluzian se ai dëshironte vetëm t’i bashkohej atyre.

Kjo vendosmëri për të detyruar një lëvizje ka bërë që Martial të ulë kërkesat e tij për paga, dhe siç zbuloi MARCA më herët të hënën, Monchi po përgatitet të zbulojë dhuratën e tij për Julen Lopetegui.

Sidoqoftë, zhvillimi i së hënës do të nënkuptojë që Martial përfundimisht do të kalojë gjysmën e dytë të sezonit 2021/22 me Sevillan dhe nën drejtimin e Lopeteguit, megjithëse në mënyrë të çuditshme trajneri spanjoll është lidhur me vendin e lirë të punës në United gjatë verës.

Sulmuesi francez pritet të udhëtojë në Andaluzi në orët në vijim dhe ai do të jetë në dispozicion për t’u stërvitur me ekipin e tij të ri të enjten, kur Los Rojiblancos të kthehen në punë.

Nga pesë deri në gjashtë milionë euro duhet të paguhen nga klubi i Seviljes për huazimin katër mujor, që është më pak se gjysma e pagës që duhej të merrte në Mançester, pa paguar asnjë tarifë huazimi.