Renditja tabelare në Superligë, FC Ballkani në pozitën e parë me 64 pikë

26.04.2021

Në fundjavën që lamë pas u zhvilluan ndeshjet e xhiros së 30-të në Superligën e Kosovës në futboll. Gjatë kësaj xhiro u zhvilluan ndeshje tejet interesante. Ndeshja që mori vëmendje ishte ajo e Ballkanit ndaj Gjilanit si dhe Dritës ndaj Prishtinës. Ndeshja Ballkani – Gjilani u zhvillua dje me fillim prej orës 15:00 në stadiumin […]

Renditja tabelare në Superligë, FC Ballkani në pozitën e parë me 64 pikë Foto: Ilustrim

Në fundjavën që lamë pas u zhvilluan ndeshjet e xhiros së 30-të në Superligën e Kosovës në futboll.

Gjatë kësaj xhiro u zhvilluan ndeshje tejet interesante.

Ndeshja që mori vëmendje ishte ajo e Ballkanit ndaj Gjilanit si dhe Dritës ndaj Prishtinës.

Ndeshja Ballkani – Gjilani u zhvillua dje me fillim prej orës 15:00 në stadiumin e qytetit në Suharekë.

Ballkani ka shënuar fitore si vendas, duke e mposhtur Gjilanin me rezultat 1-0. Kjo fitore ia mundëson Ballkanit të marrë kryesimin e renditjes, me 64 pikë.

Ballkani kaloi në epërsi dhe vendosi fitoren me golin e Mevlan Zekës.

Ndërsa, Prishtina e ka fituar ndeshjen mjaft interesante në stadiumin e qytetit në Gjilan ndaj Dritës, me rezultat 2-1. Prishtinasit fituan falë eurogolit të Endrit Krasniqi dhe golit të Besnik Krasniqit, derisa për Arbërinë një gol e realizoi Betim Haxhimusa.

Po ashtu në këtë xhiro u zhvilluan edhe ndeshjet Drenica – Feronikelit dhe Arbëria – Besa.

Drenica ka barazuar në shtëpi në duel me Feronikelin, me rezultat 1:1. Kuqezinjtë e Skenderajt arritën t’i shmangen humbjes me golin e shënuar në minutat shtesë, kur Kreshnik Uka realizoi me gjuajtje të shkëlqyeshme nga ndërprerja. Feronikeli kishte epërsi që nga minuta e parë, me golin e Marko Simonovskit, pas asistimit të Silvas. Pas këtij barazimi, Drenica renditet e teta me 34 pikë (pozitë kjo që çon në barazh), ndërsa Feronikli me 35 pikë mban pozitën e gjashtë.

Në ndeshjen tjetër, skuadra e parafundit në renditje, Arbëria ka arritur të kthehet te fitorja, duke e mundur skuadrën e fundit në renditje dhe pa shpresa për mbijetesë në elitë, Besën, me shifrat 2:1. Të parët në epërsi kaluan pejanët me golin e Etnik Brrutit, në minutën e 52-të. Por, vendasit u kundërpërgjigjen shpejt dhe në minutën e 65-të barazuan shifrat me golin e Santos, derisa në minutën e 85-të Hysen Bytyqi shënoi golin e fitores. Edhe pas këtij triumfi Arbëria mbetet në vendin e nëntë me 30 pikë, por mbanë gjallë shpresat për t’iu shmangur rënies nga elita.

Më poshtë renditja tabelare e Superligës së Kosovës në futboll pas javës së 30-të: