Real Madrid: Shitja e Cristiano Ronaldos ishte një nga vendimet më të këqija në historinë e futbollit

  • 10.01.2019
Real Madrid: Shitja e Cristiano Ronaldos ishte një nga vendimet më të këqija në historinë e futbollit

Juventus po ‘korr’ fitore mjaft të mira me fituesin e pesë fishtë të Topit të Artë, ndërsa klubin që la pasë janë duke hjekur për gola dhe pikë.

Nëse ishte arroganca, besimi i gabuar apo marrëzi e drejtë, vendimi i Real Madridit për të lënë Cristiano Ronaldon që të largohet për Juventusin verën e kaluar duhet të jetë me siguri një nga vendimet më të këqija të futbollit në histori.


Madridi mund të ketë vendosur 100 milionë euro për Ronaldon, asnjë tarifë e vogël për një 33-vjeçar, por asnjë para nuk mund të zëvendësojë atë që është hequr. Sezonin e kaluar ata përfunduan 17 pikë largë Barcelonës.

Sikur ata të merrnin një zëvendësim adekuat, atëherë ky debat mund të ishte i ngathët. Por fakti është se nuk ka një futbollist të gjallë të aftë për të dhënë atë që Ronaldo e dorëzoi për Realin. Dhe në një vit kur ata humbën edhe trajnerin e tyre talismanik Zinedine Zidane, sanksionimi i shitjes së tij po provon të jetë katastrofike.

Pa një mbërritje të yjeve si Neymar ose Kylian Mbappe, ata morën Mariano Diaz nga Olympique Lyon në vend të këtyre yjeve. Ai zgjodhi fanellën nr. 7 për të treguar se do të kryesonte një epokë të re në Santiago Bernabeu.

Metodat e tij po punonin mirë; Qëllimi i Karim Benzema duke shënuar ritëm u rrit. Gareth Bale, i çliruar më në fund nga hija e Ronaldos, u bë një komponent kyç në formacionin dhe lulëzoi si njeriu kryesor.

Por rënia e Madridit në formë përfundimisht llogaritej për Lopetegui. Pa synimet e Ronaldos ata nuk kishin ku të ktheheshin kur forma e Benzemës u zhduk dhe Bale përsëri u lëndua.

Forma e tij do të ishte e rëndësishme për Madridin që të lundronte në rrugën e tyre përmes dhimbjes së këtij sezoni të tranzicionit.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë