Real Madrid – Man City: Analizë, statistika, parashikim dhe formacionet e mundshme

Sonte do të zhvillohet ndeshja e dytë gjysmëfinale ndërmjet Real Madridit dhe Manchester Cityt në kuadër të Ligës së Kampionëve.

Real Madrid – Man City: Analizë, statistika, parashikim dhe formacionet e mundshme

Në ndeshjen e parë të luajtur në ‘Etihad’ triumfoi Manchester City me rezultat 4-3.

Ndërkaq sonte do të përcaktohet edhe finalisti i dytë i Ligës së Kampionëve, ku ky takim zhvillohet në ‘Santiago Bernabeu’ me fillim nga ora 21:00.


Fituesi i sotëm do të përballet në finale të Ligës së Kampionëve me Liverpoolin, ku klubi i drejtuar nga Jurgen Klopp dje e siguroi finalen duke e mposhtur Villarrealin me rezultat përfundimtar 5-2.

Real Madrid

Kthimi i Casemiro nga pezullimi është masiv për Real Madridin pasi ai u mungua shumë në mesfushë në ndeshjen e parë. Rikthimi i tij duhet ta shohë Federico Valverde që të kthehet në treshen e parë si një anësor mbrojtës.

David Alaba doli i dëmtuar në ndeshjen e parë dhe thuhet se do të humbasë ndeshjen e kthimit, me Nacho të gatshëm për të zëvendësuar këtu.

Manchester City

Joao Cancelo është rikthyer nga pezullimi, ndërsa John Stones është lojtari i vetëm që mungon në stërvitje të martën me Kyle Walker që do të kthehet në krahun e djathtë.

Duke udhëhequr 4-3 nga ndeshja e parë, Pep Guardiola mund të mendojë fare mirë të fillojë Ilkay Gundogan në mesfushë këtu dhe një nga Bernardo Silva ose Kevin De Bruyne në front. Megjithatë, Gabriel Jesus ka shënuar gjashtë gola në tre të fundit, kështu që do të jetë i zhgënjyer që do të largohet këtu.

Raheem Sterling dhe Jack Grealish pa dyshim do të duhet të kënaqen me një vend në stol këtu.

Fakte

Ka pasur mbi 2.5 gola të shënuar në 8 nga 10 ndeshjet e fundit të Real Madridit (Champions League).

Man City ka fituar 4 ndeshjet e fundit kundër Real Madridit në të gjitha garat.

Real Madrid ka parë mbi 2.5 gola në 4 ndeshjet e fundit kundër Man City në të gjitha garat.

Man City ka shënuar të paktën 2 gola në 4 ndeshjet e fundit kundër Real Madridit në të gjitha garat.

Man City është i pamposhtur në 5 ndeshjet e fundit (Champions League).

Analizë

Real Madridi u mposht në pjesën më të madhe të ndeshjes së parë, por në një farë mënyre është ende në garë pas humbjes 4-3. Ata e përfunduan titullin e ligës në fundjavë me një fitore 4-0 në shtëpi, kështu që do të jenë plot besim dhe në një humor të mirë për ndeshjen e dytë të së mërkurës.

Real Madridi ka humbur vetëm tre herë në shtëpi gjatë gjithë sezonit dhe dy prej tyre kanë rënë në katër të fundit, duke përfshirë në shtëpi ndaj Chelseat në raundin e fundit të Champions League. Manchester City gjithashtu fitoi në Bernabeu sezonin e kaluar dhe është i pamposhtur jashtë shtëpisë në të gjitha garat që nga dhjetori. City është skuadra më e mirë dhe duhet të kalojë, por pa dyshim që do të ketë dramë gjatë rrugës.

Formacionet e mundshme

Real Madrid (4-3-3): Courtois; Carvajal, Militao, Nacho, Mendy; Modric, Casemiro, Kroos; Valverde, Bezema, Vinicius Jr.

Manchester City (4-3-3): Ederson; Walker, Dias, Laporte, Cancelo; De Bruyne, Rodri, Silva; Mahrez, Jesus, Foden.

Parashikimi: Real Madrid 2 – 3 Manchester City.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë