Real Madrid kryeson garën për Endrick: Man UTD, City, Liverpool, Chelsea, Arsenal në ndjekje të ngushtë

Duke vjedhur një marshim në klubet elitare të Evropës.

Real Madrid kryeson garën për Endrick: Man UTD, City, Liverpool, Chelsea, Arsenal në ndjekje të ngushtë

Sulmuesi i Palmeiras, Endrick Felipe Moreira de Sousa është vetëm 15 vjeç dhe ende nuk ka luajtur një lojë për të rriturit, por ai tashmë ka klubet më të mira të Evropës që e mbajnë nën sy, me Real Madridin që kryeson garën për të siguruar nënshkrimin e tij.

Në muajt e fundit janë shfaqur video që tregojnë bëmat e Endrick në nivelin e të rinjve, ku ai ka një rekord mbresëlënës shënimi. Së fundmi, ai shënoi një goditje spektakolare nga lart në Copinha, një turne për ekipet U20 në Sao Paulo.


Palmeiras ka shpresa të mëdha për të riun, i cili shënoi pesë gola në tre ndeshje të Copinhas në vetëm 90 minuta lojë dhe janë përpjekur ta mbajnë atë jashtë vëmendjes. Në fakt, Endrick u ndalua nga loja e ekipit në Copinha për të luajtur një lojë kërcimi pas dyerve të mbyllura me ekipin e parë, për të cilin ai nuk mund të luajë zyrtarisht derisa të mbushë 16 vjeç në korrik.

Klauzola e lirimit të Endrick

Palmeiras ka qenë gjithnjë e më shumë nën presion, nga klubet dhe sponsorët e huaj – Endrick tashmë ka një marrëveshje me Nike – për sqarime mbi të ardhmen e të riut. Sulmuesi ka një klauzolë lirimi prej 17 milionë euro në kontratën e tij me akademinë, por nuk mund të nënshkruhet nga një klub jashtë Brazilit derisa të jetë 18 vjeç.

Lista e admiruesve të Endrick përfshin Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Bayern Munich, Paris Saint-Germain, Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal dhe Liverpool, disa prej të cilëve tashmë kanë bërë kontakte të drejtpërdrejta me Palmeiras ose madje kanë mbajtur takime me lojtarin. familjare.

Real Madrid kryeson garën

Ndërsa Endrick nuk do të jetë në gjendje të bashkohet me asnjë ekip evropian për të paktën dy vjet e gjysmë të tjerë, gara për nënshkrimin e tij tashmë është duke u zhvilluar dhe Los Blancos duket se po fitojnë favorin e tij. Bashkatdhetari Vinicius Junior ka qenë në kontakt dhe i ka dërguar një fanellë të firmosur, ndërsa agjencia e tij, TFM, ka marrëdhënie të mira me klubin madrilen.

Real Madridi, natyrisht, është mësuar mirë të lundrojë në ndërlikimet e importimit të talenteve nga Brazili, me Vinicius që është shembulli kryesor. Los Blancos ranë dakord për një marrëveshje me vlerë 45 milionë euro – 15 milionë euro më shumë se klauzola e tij e lirimit – për Vinicius me Flamengon kur ai sapo kishte mbushur 17 vjeç, me anësorin që iu bashkua një vit më vonë.

Hierarkia e Los Merengues e di se ata mund të kenë nevojë të veprojnë po aq shpejt dhe të manovrojnë po aq zgjuarsi për të zbritur Endrick nga Palmeiras. Ideja është që të paguhet një ‘bonus’ i ngjashëm për të siguruar që marrëveshja të përfundojë herët, si me Vinicius dhe Rodrygo Goes, të cilët gjithashtu nënshkruan një marrëveshje në moshën 17-vjeçare, e cila u bë efektive kur ai mbushi 18 vjeç.

Barcelona, ndërkohë, po monitoron situatën, por problemet e tyre ekonomike e bëjnë shumë të pamundur çdo lëvizje. Për Real Madridin, problemi i vërtetë është se si Endrick përshtatet në planet e tyre, me kaq shumë të rinj të talentuar që tashmë konkurrojnë për një numër të kufizuar pikash në sulm.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës