Transferimi i papritur Pse Cristiano Ronaldo e la Real Madridin për Juventusin?

Kur gjërat po shkojnë shkëlqyeshëm për ju, në klubin më të madh në botë, pse do të largoheni? Kjo hedh një vështrim në lëvizjen e ikonës së Portugalisë.

Transferimi i Cristiano Ronaldo nga Real Madrid te Juventus në 2018 dërgoi valë tronditëse përmes futbollit botëror dhe ajo dukej të ndodhte krejt papritur.

Në të vërtetë, duke pasur parasysh që vetë Ronaldo vetëm një vit më parë tregoi se dëshironte të mbaronte karrierën e tij në Santiago Bernabeu, ishte diçka befasuese për shumë vëzhgues të rastit.

Kapiteni i Portugalisë ishte bërë shtrati i dominimit të Madridit në Ligën e Kampionëve, duke i frymëzuar ata në katër tituj, dhe ai e shkruajti emrin e tij në librat e historisë si shënuesi i rekordeve të klubit me 450 gola.

Pra, duke e konsideruar gjithçka po shkonte aq mirë në fushë, cili ishte ajo që e shtyu Ronaldon të linte La Liga për Serie A dhe kodrat e Torinos?

Pse Cristiano Ronaldo u largua nga Real Madridi për Juventusin?

Ronaldo pretendon se ai u largua nga Real Madrid për Juventus sepse ndjeu se ai nuk ishte “më i domosdoshëm” në sytë e presidentit të Blancos, Florentino Perez.

Ai shtoi se Juventus shprehi një dëshirë për ta pasur atë në ekipin e tyre për të cilin ai mendonte se ishte shumë më i fortë se ai i Realit, ndërsa vuri në dukje se largimi i Zinedine Zidane gjithashtu luajti një rol.

“Unë u ndjeva brenda klubit, veçanërisht nga presidenti, se nuk konsiderohesha më në të njëjtën mënyrë siç isha në fillim,” tha Ronaldo në një intervistë të vitit 2018 me France Football.

“Për katër ose pesë vitet e para, u ndjeva si Cristiano Ronaldo. Më pak më vonë”.

“Presidenti më shikoi në një mënyrë që sugjeroi që unë të mos isha më i domosdoshëm nëse e dini se çfarë dua të them. Kjo është ajo që më bëri të mendoj për t’u larguar.”

Arsyet e deklaruara të Ronaldos për largimin nga kryeqyteti Spanjoll mund të mos e tregojnë domosdoshmërisht tërë historinë, natyrisht.

Në fund të kohës së tij në klub, raportet filluan të sugjerojnë që Ronaldo dëshironte një rritje page pas triumfit të Madridit në Champions League 2018.

Perspektiva e ardhjes së Neymar – me sa duket si zëvendësim – u tha gjithashtu se kishte luajtur një rol në vendimin e ish-yllit të Manchester United, sipas ish presidentit të Real Ramon Calderon.

Ish-shefi i Blancos i tha Radio Villa Trinidad: “Cristiano kërkoi ngritje pasi fitoi Champions League dhe Florentino e mohoi atë. Cristiano gjithashtu u zemërua sepse dëgjoi që Madridi do të ishte i gatshëm të paguante shumë para për Neymar.

“Florentino i tha atij që nëse ai të kontrollonte 100 milion euro do ta linte të shkonte dhe kështu ishte.”

Ronaldo megjithatë ka mohuar që masa të ndodhte si rezultat i një mosmarrëveshje për shpërblimin, duke thënë: “Nëse do të kishte qenë gjithçka, do të kisha lëvizur në Kinë, ku do të kisha fituar pesë herë më shumë sesa këtu [te Juventus] ose te Real. Unë nuk kam ardhur te Juve për para. Unë kam fituar të njëjtën gjë në Madrid, nëse jo më shumë.”

A e la Cristiano Ronaldo Real Madridin për çështjen e taksave?

Një hipotezë tjetër që është paraqitur si një shpjegim për kalimin e Ronaldos te Juventus është fakti se ai ishte në qendër të një çështje gjyqësore të profilit të lartë në Spanjë.

Çështja është se në një përfundim në fillim të vitit 2019, Cristiano Ronaldo duke paguar gjobë në rajon 19 milion euro.

Kur ndjekja penale ndaj tij filloi përsëri në vitin 2017, raportet në Spanjë sugjeruan se Portugezi kishte kërcënuar të largoheshin nga vendi për trajtimin e tij dhe ishte e qartë se çështja e shqetësonte atë.

Ai vërejti veçanërisht në mediat sociale për të plasur “lajmet e rreme” në fillim të vitit 2018, duke akuzuar shkatërruesit e tij se po përpiqeshin të “prishin momentin e bukur” që po përjetonte në karrierën e tij.

Sidoqoftë, presidenti i Madridit Perez më pas hodhi poshtë idenë se çështja kishte ndonjë lidhje me largimin e yllit nga kryeqyteti Spanjoll.

“Kishte zëra për të që dëshironin të largoheshin për shkak të çështjes së taksave, por nuk është realiteti i situatës,” i tha ai Onda Cero në maj 2019.

“Ai dëshironte një ndryshim dhe të përmirësonte kontratën e tij, kështu që e gjeti atë te Juventus dhe të gjithë ishin të lumtur”.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.