Potoku pret që Ballkani të fitojë titullin sivjet

Pandemia Covid-19 padyshim se ka ndikuar edhe në futbollin vendor kjo pasi që Superliga e Kosovës u pezullua e po ashtu edhe stërvitjet grupore.

Se si ka ndikuar pezullimi i ndeshjeve gjatë kësaj kohe në formën e futbollistëve, tregoi për gazetën Sinjali, futbollisti i Ballkanit Arbër Potoku.

Potoku tregoi që edhe përkundër situatës që ka qenë në vend, futbollistët janë munduar të mbajnë formën e tyre.

“Sigurisht që çdo gjë pauzë kaq e gjatë të len anash dhe nuk është njësoj si kur je në ritmin e lojrave në kampionat por ne kemi qëndruar aktiv gjat gjithë kohës me stërvitje dhe jemi munduar që të mbajmë formën tonë fizikë”, tregoi futbollisti i Ballkanit.

Po ashtu Arbër Potoku tregoi se skuadra e Ballkanit është mjaftë e motivuar.

“Gjendja fizike e lojtarve të skuadrës sonë është e mirë, po stërvitemi çdo dit dhe skuadra duket mjaftë e përgaditur dhe e motivuar”.

LEXO EDHE:  Armend Dallku: Rrëzohet një person me biçikletë në Prishtinë, penallti për Dritën në Gjilan!

Sipas Potokut, kampionati është duke filluar andaj duhet të jenë gati që ta kryejnë punën.

“Koha nuk është që të presim se a do të kthemi në formë pasi që kampionati po fillon dhe kemi ndeshje shumë të ngjeshura çdo 3 dit, ne duhet të jemi gati dhe ta kryejm punën tonë”, deklaroi futbollisti kosovar.

Ndërsa sa i përket kampionatit, Arbër Potoku tregoi që skuadra është e motivuar dhe do të mundohem të mbajnë pozitën që e kanë në mënyrë që të shpallen kampion.

“Siç e thash edhe më herët skuadra duket mjaft e motivuar dhe e përgaditur për kampionat, ne duhet të mbajmë këtë pozitë që kemi dhe në fund të shpallemi kampion”, përfundoi Arbër Potoku.

Superliga e Kosovës pritet që të rifilloj nga 7 qershori dhe pritet të përfundoj më 20 korrik, sipas afatit të kërkuar nga UEFA