Objektivat e transferimeve të Chelseat për vitin 2022

Thomas Tuchel shpreson që thellësia e tij të forcohet përpara garës së titullit.

25.12.2021 / Sport

Objektivat e transferimeve të Chelseat për vitin 2022
Foto: Ilustrim

Chelsea nuk ishte skuadra më aktive në afatin kalimtar të verës, duke vënë pjesën më të madhe të energjisë së tyre në kompletimin e ri-nënshkrimit të Romelu Lukaku, megjithatë skuadra pritet të rishikojë merkaton në janar me thellësinë në axhendë për Thomas Tuchel.

Ardhja e Saul Niguez në verë ka qenë asgjë më pak se një katastrofë, me spanjollin që ka zhgënjyer pothuajse çdo herë që është shfaqur në fushë.


Pritet që ai të shkurtojë periudhën e tij të huazimit në janar, me Blutë që më pas ka gjasa të kthehen në treg për ta zëvendësuar atë.

Ruben Loftus-Cheek pritet të largohet në janar, gjë që do t’i japë Marina Granovskaia hapësirë të mëtejshme për të manovruar në lidhje me nënshkrimin në mesfushë, ndërsa në verë ka opsione serioze në tryezë për të shtuar gola nga zona të gjera për të hequr presionin nga lojtarët. duke luftuar Lukakun.

Zgjatja e kontratës së Thiago Silvës ka pakësuar nevojën për një nënshkrim mbrojtës në janar, megjithëse situata kontraktuale e Antonio Rudiger është një problem i mundshëm përpara verës me Manchester United dhe Real Madrid të lidhur me nënshkrimin e tij.

Me Chelsea që ka para për të shpenzuar në janar, nuk ka dyshim se ata do të jenë më aktivë në dy dritaret e planifikuara që do të zhvillohen në vitin 2022, por kë synojnë blutë?

Sergej Milinkovic-Savic – Mesfusha qendrore – Lazio

Mesfusha fillestare e Chelseat, me Jorginho, N’Golo Kante dhe Mateo Kovacic, është një nga më të mirët përreth, dhe kjo i bën nënshkrimet në atë zonë disi të vështira pasi nuk është e mundur t’i ofrohet një pozicion startues.

Megjithatë, situata e Milinkovic-Savic në Lazio mund ta bëjë këtë marrëveshje shumë më të dobishme për të gjitha palët. Ai ka rënë në favorin e Maurizio Sarri dhe vlera e tij vetëm sa do të ulet pa futboll.

Mesfushori do t’i jepte Chelsea diçka që ata nuk e kanë, fuqinë në mesfushë, dhe atributet e tij teknike shpesh do t’i jepnin Tuchel opsione taktike nëse ai nuk dëshiron të zgjedhë Kai Havertz në një lojë ku kërkohet më shumë mbrojtje.

Gleison Bremer – Mbrojtësi qendror – Torino

Chelsea ende shpreson që Rudiger do të ri-nënshkruajë me klubin londinez, por ata po përgatisin plane emergjente nëse ai dezerton në Real Madrid gjatë verës.

Mbrojtësi i Torinos, Gleison Bremer, ka shijuar një sezon fantastik në Serie A, duke treguar një përmirësim të dukshëm në paraqitjet e tij dhe po tërheq interesim nga klube të tjera.

Braziliani, vetëm 24 vjeç, është një objektiv kryesor i Chelseat, me mundësi për t’u përmirësuar me përvojë dhe për të kompensuar humbjen e pranisë fizike në mbrojtje që Rudiger padyshim do të linte pas.

Aurelien Tchouameni – Mesfushori qendror – Monaco

Kjo është një lëvizje që skuadra e skautizmit të Chelseat e ka vënë në sy për më shumë se një vit, megjithëse ai konsiderohet të jetë i nivelit të aftësive me Declan Rice, të cilin Frank Lampard ishte i dëshpëruar për ta ri-nënshkruar gjatë verës së tij të fundit në krye të Stamford Bridge.

Tchouameni është një talent blu, një mesfushor me të cilin ndërton ekipin tënd dhe ka pasur dëshmi të konsiderueshme për këtë në paraqitjet e tij për Monacon këtë sezon.

Ndryshe nga Milinkovic-Savic, Tchouameni do të ishte një nënshkrim i jashtëzakonshëm që pritet të futet direkt në formacionin fillestar, kështu që kjo mund të jetë një marrëveshje që duhet të presë deri në verë dhe të varet nga largimi i një prej tre lojtarëve të mëdhenj të Chelseat në mesfushë.

Ousmane Dembele – Anësor – Barcelona

Dembele dhe Tuchel kanë një marrëdhënie të mirë që nga koha e tyre në Borussia Dortmund së bashku, me trajnerin gjerman që mbikëqyr zhvillimin e pabesueshëm të sulmuesit francez në Bundesligë.

Në më të mirën e tij, Dembele ishte një talent i jashtëzakonshëm sulmues që i bënte mbrojtësit të mjerueshëm me këmbët e tij të shpejta dhe lojën e drejtpërdrejtë.

Ai lojtar ka humbur në Barcelonë dhe ai po kërkon të përfundojë kontratën e tij që skadon në verë.

Kjo e ka vënë klubin katalanas në një pozitë të vështirë për ta shitur atë në janar për të shmangur një humbje katastrofike me sulmuesin që ishte nënshkrimi i dytë më i shtrenjtë i klubit.

Një zhvillim i tillë mund të ndihmojë Chelsean, të cilët janë të dëshpëruar për më shumë mbështetje rreth Lukakut, dhe të qenit i disponueshëm për një çmim të lirë në janar të Dembele, do t’i jepte Tuchel një armë shtesë si për fushatën e Premier League dhe Champions League.

Pse të shkojmë tek mjeku kur ndihemi mirë?!

Mjekët këshillojnë kontrolle të vazhdueshme mjekësore çdo 6 muaj apo 1 vit në çfarëdo moshe të jeni, mirëpo pas kalimit...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *