Bizneset Vende Pune Ofertat

Numërimi mbrapsht për Topin e Artë 2021: Yjet mbështesin të preferuarit e tyre

Numërimi mbrapsht për Topin e Artë 2021: Yjet mbështesin të preferuarit e tyre

10.11.2021 Sport

Kanë mbetur vetëm 20 ditë deri sa të zbulojmë fituesin e Topit të Artë 2021, një çmim edhe më i pritur se zakonisht, sepse nuk u shpërnda vitin e kaluar për shkak të ndikimit të pandemisë COVID-19.

Pasi France Football zbuloi listën përfundimtare prej 30 lojtarësh muajin e kaluar, ka pasur disa emra që kanë spikatur mbi të tjerët dhe kanë bërë që njerëzit të flasin.

Si gjithmonë, futbolli ka të bëjë me opinionet dhe kur bëhet fjalë për Topin e Artë, trajnerët dhe lojtarët bëhen si tifozë të rregullt, duke mbështetur të preferuarit e tyre për trofeun.

Pretendentët kryesorë për çmimin për lojtarin më të mirë në vitin e fundit duket të jenë Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski, Jorginho, Karim Benzema dhe N’Golo Kante.

Skuadra e Messit

Gjashtë herë fituesi rekord është një favorit i përjetshëm dhe i tillë është edhe një herë, veçanërisht pasi ai udhëhoqi Argjentinën drejt fitores së Copa America – trofeu i tij i parë i madh me Albiceleste.

Skuadra e Lewandowskit

Ka një lëvizje në rritje për sulmuesin e Bayern Munichut dhe Polonisë, Lewandowski për të marrë më në fund njohjen që meriton. Lavdërimet e tij janë kënduar nga njerëz si Kevin De Bruyne, Iago Aspas dhe Rafa Marquez.

Skuadra e Jorginhos

Mesfushori i Chelseat dhe Italisë ka fituar shumë admirues këtë vit, duke ndihmuar klubin dhe vendin për lavdinë evropiane. Bashkatdhetari Giorgio Chiellini e ka përkrahur, ndërsa një përmendje të veçantë ka marrë edhe nga Patrice Evra, i cili u nda mes Jorginhos dhe bashkëlojtarit të Chelseat, N’Golo Kante.

Skuadra e Benzemas

Numri 9 i Real Madridit është ndoshta, çuditërisht, i nënvlerësuar, por disa zëra duan ta ndryshojnë këtë dhe të njohin shkëlqimin e tij me Topin e Artë këtë vit. Mbështetësit e tij përfshijnë Rafa Nadal, Roberto Carlos dhe Ronaldo Nazario.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Messi e tregon arsyen e vërtetë pse dëshironte aq shumë të fitonte Kupën e Botës

Messi e tregon arsyen e vërtetë pse dëshironte aq shumë të fitonte Kupën e Botës

Lionel Messi ka folur për triumfin në Kupën e Botës me Kombëtaren e Argjentinës, teksa zbuloi pse donte aq shumë të triumfonte.

Duke folur për specialen ‘Champions, a Year Later’ në Star+, Messi ndau një zbulim se pse bërja kampion bote ishte kaq e rëndësishme për të.

Sigurisht, kjo nuk ka të bëjë vetëm me statusin, por diçka më shumë.

“Para se të fitoja Kupën e Botës, ishte keq. Familja ime dhe njerëzit që më duan po ashtu. Kritikët në Argjentinë ishin shumë të padrejtë ndaj gjeneratës tonë të lojtarëve dhe ata thanë shumë gjëra të këqija për mua”, ka thënë fillimisht Messi.

“E ndjej si një triumf për mua tani të fitoj të gjithë njerëzit e Argjentinës. Sot 95% ose 100% e argjentinasve më duan dhe kjo është një ndjenjë e bukur”.

“Është gjëja që të gjithë dëshirojnë më së shumti. Të gjithë ëndërrojnë shumë dhe më e madhja është të bëheni kampion bote me kombëtaren tuaj”.

“Unë isha me fat që arrita gjithçka në nivel klubesh me Barcelonën dhe gjithashtu në nivel individual. Kjo ishte e vetmja gjë që e kanë pak lojtarë dhe që mund të thonë se kanë arritur gjithçka dhe falë Zotit jam një prej tyre”.

“Rruga mund të jetë e vështirë, por duhet të vazhdosh të luftosh për ëndrrat e tua për t’i arritur ato. Gjithmonë më ka pëlqyer të luaj futboll, të vij në kombëtare dhe të jem në fushë, por kurrë nuk e kam shijuar si tani”, përfundoi ylli argjentinas.

Në të vërtetë, rruga drejt lavdisë së Kupës së Botës nuk ishte një shëtitje në park për Messin, i cili u përball me dhimbjen e zemrës së humbjes së një finaleje të Kupës së Botës në 2014 dhe tre finaleve të Kupës së Amerikës përpara se të fitonte përfundimisht medaljet e arta në të dyja garat.

E konfirmuar, Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain

E konfirmuar, Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain

Trajneri i Paris Saint-Germain, Christophe Galtier ka konfirmuar se Lionel Messi do të largohet nga klubi kur t’i skadojë kontrata në fund të sezonit 2022/23.

Galtier ka konfirmuar se Messi do të largohet nga PSG-ja kur të skadojë kontrata e tij, mes një oferte mbresëlënëse nga Arabia Saudite që do ta shihte atë sërish ballë për ballë me Cristiano Ronaldon.

Barcelona gjithashtu është lidhur me një lëvizje të mundshme për të nënshkruar me Messin, por kjo marrëveshje duket të jetë e vdekur, ndërkohë që Liga Premier është cilësuar gjithashtu si një destinacion shokues.

“Kisha privilegjin të stërvitja lojtarin më të mirë në historinë e futbollit. Do të jetë ndeshja e fundit e Leos në Parc des Princes kundër Clermont”, ka thënë Galtier.

Messi ka qenë në formë të mirë këtë sezon, duke kontribuar me 16 gola dhe 16 asistime në Ligue 1, por ai tani është i gatshëm të përballet me një sfidë të re.

Destinacioni më i mundshëm për fituesin e Kupës së Botës duket të jetë Arabia Saudite, pasi ai bëri një udhëtim të paligjshëm para disa javësh dhe më pas u pezullua nga klubi i tij.

Përveç kësaj, presidenti i Federatës së Futbollit të Arabisë Saudite ka konfirmuar interesimin e vendit të tij për të sjell yllin argjentinas.

PSG do të përfundojë sezonin e tyre në Ligue 1 kundër Clermont, duke u dhënë tifozëve një shans për të parë Messin duke luajtur edhe një herë.

Messi shpallet lojtari më i mirë i vitit 2022 nga IFFHS

Messi shpallet lojtari më i mirë i vitit 2022 nga IFFHS

Çmimet vazhdojnë të vijnë për kampionin e botës, Lionel Messi, pasi ai tani është emëruar lojtari më i mirë i botës për meshkuj për vitin 2022 nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS).

Pas trofeut të fituar në Kupën e Botës, kapiteni i Argjentinës ka vazhduar me trofe individual në fillim të vitit 2023.

Messi është shpallur më i miri i viti 2022 në renditjen e IFFHS me 275 pikë,  shumë më përpara se Kylian Mbappe i vendit të dytë me vetëm 35 pikë.

Pesëshen e parë plotësuan Karim Benzema (30 pikë), Luka Modric (15 pikë) dhe Erling Haaland (5 pikë).

Një vit i shkëlqyer

Është e drejtë të thuhet se viti 2022 do të jetë një vit i lidhur përgjithmonë me emrin e Messit falë lavdisë së tij në Kupën e Botës në Katar. Megjithatë, ai ishte në formë të shkëlqyer gjatë gjithë vitit për klubin dhe vendin.

Në 51 ndeshje zyrtare për Paris Saint-Germain dhe Argjentinë, Messi shënoi 35 gola dhe dha 30 asistime.

Kjo statistikë është një gol çdo 69 minuta dhe e ndihmoi PSG-në të ngrinte titullin e Ligue 1 dhe Albiceleste të fitonte Kupën e Botës.

Kupa e Botës ishte momenti kurorëzimi jo vetëm në vitin e Messit, por edhe në karrierën e tij. Ishte i vetmi trofe i madh që nuk e kishte fituar, pasi kishte fituar së fundmi Copa America në 2021.

Në Katar, ai shënoi shtatë gola në shtatë ndeshje, dhe shtoi tri asistime.

Kthimi në Paris

Messi mori një pritje heroike nga shokët e tij të PSG-së pas kthimit nga pushimi i merituar pas triumfit në Kupën e Botës.

Ai mund kthehet sërish në fushë për klubin parisian më 11 janar kundër Angers në Parc des Princes. /Telegrafi/

Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
BeeApiterapia Tjera Terrnje-Suharek,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende28 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë