Në pritje të mbledhjes së UEFA-s, këto janë opsionet e mundshme për “Euro 2020”

Në pritje të mbledhjes së UEFA-s, këto janë opsionet e mundshme për “Euro 2020”
Çlirim Gashi

17.03.2020 / Sport

Sot pasdite UEFA do të zhvillojë një video-konferencë me të 55 vendet anëtare të saj, ku përveç situatës së jashtëzakonshme të shkaktuar nga përhapja me shpejtësi e koronavirusit, pritet të vendoset edhe për fatin e Kampionatit Europian.

Duke qenë se janë pezulluar thuajse të gjitha ligat europiane të futbollit, do të jetë e pamundur që ato të mbyllen brenda muajit maj dhe t’i lënë radhën Europianit 2020, të planifikuar për më 12 qershor deri më 12 korrik.

Opsioni më i pranueshëm është ai i shtyrjes së kampionatit Europian, me qëllim që ligat e shteteve të mbyllen normalisht, ashtu si edhe Liga e Kampionëve e ajo e Europës, ndërsa ky është edhe skenari më i mundshëm për t’u vendosur.

Gjasat më të mëdha janë që Kampionati Europian 2020 të shtyhet për verën e 2021-shit, por orët e fundit po qarkullon fort teza e shtyrjes së Euro 2020-ës për në dimër (23 nëntor – 23 dhjetor), ashtu siç është vendosur paraprakisht të veprohet për Botërorin 2022.

Në këtë mënyrë kampionatet do të vijonin normalisht deri në javën e parë të korrikut dhe në fund të muajit gusht do të mund të riniste sezoni i ri, për t’u ndërprerë më pas për një muaj, në favor të Europianit dhe rinisur sërish në janar.

LAMI Palace – Bëhuni pjesë e ambientit mbretëror duke shijuar çdo detaj!

LAMI Palace një vend i veçantë i ndërtuar dhe dizajnuar me një shije të rrallë dhe unike ofron momente të...

Lexo më shumë

Të fundit

1

25 minuta më parë / Sport

FBK: Më 1 gusht fillon afati kalimtar