Morata i afrohet transferimit në Barcelonë: Marrëveshja katërpalëshe mbyllet

03.01.2022

Alvaro Morata mund të jetojë ditët e tij të fundit si lojtar i Juventusit, por ka ende pak punë për të bërë përpara se transferimi i tij te Barcelona të zyrtarizohet. Ekziston një pritshmëri që marrëveshja mund të përfundojë këtë javë, por të gjithë janë të vetëdijshëm se ende nuk është arritur. Gjërat janë në […]

Morata i afrohet transferimit në Barcelonë: Marrëveshja katërpalëshe mbyllet Foto: Ilustrim

Alvaro Morata mund të jetojë ditët e tij të fundit si lojtar i Juventusit, por ka ende pak punë për të bërë përpara se transferimi i tij te Barcelona të zyrtarizohet.

Ekziston një pritshmëri që marrëveshja mund të përfundojë këtë javë, por të gjithë janë të vetëdijshëm se ende nuk është arritur.

Gjërat janë në lëvizje dhe të katër palët (Barcelona, ​​Atletico Madrid, Juventus dhe Morata) shpresojnë që të arrihet një marrëveshje. Lëvizja do të ishte transferimi i gjashtë ‘i madh’ i Moratas, pasi më parë iu bashkua Real Madrid, Juventus (dy herë), Atletico Madrid dhe Chelsea.

Sidoqoftë, komplikimet lindin nga nevoja e Barcelonës për të lehtësuar skuadrën e tyre, pasi kjo do të përcaktojë nëse Morata do të huazohet apo në një marrëveshje të përhershme. Siç raportoi më parë MARCA, kalimi i Mauro Icardit nga Paris Saint-Germain te Juventus gjithashtu mund të ketë një ndikim në marrëveshje.

Barcelona po përpiqet të ndërtojë një skuadër të re për Xavi Hernandez, pavarësisht problemeve financiare që i varen, ndërsa situata delikate e Juventusit në Serinë A do të thotë se ata nuk mund të përballojnë të humbasin një sulmues pa pasur gati një zëvendësues.

Morata ka të ngjarë të bashkohet me huazim

Ideja siç qëndrojnë gjërat është që të merret Morata për pjesën e mbetur të marrëveshjes së huazimit që ai kishte në Juventus, me katalanasit që më pas ta nënshkruajnë atë nga Atletico Madrid më 30 qershor.

Marrëveshja me Atletico Madridin ka të ngjarë të jetë për një shifër të reduktuar, pasi një pjesë e tarifës për marrëveshjen e Antoine Griezmann nga Barcelona te Atleti u detyrohet ende katalanasve.

Një tjetër ndërlikim është se Barcelona ende duhet të shkarkojë lojtarë për të liruar para për pagat, dhe të dy Xavi dhe Mateu Alemany po punojnë për të gjetur një zgjidhje përpara se të përfshijnë Ferran Torres dhe Morata në skuadrën e Blaugranas.