Momenti kur flamuri i Kosovës ngritet më lartë se i Serbisë

Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në Grand Prixin e xhudos, që po mbahet në Antalia të Turqisë.

Xhudistja jonë mposhti në finale Otgontsetseg Galbadrakh të Kazakistanit, duke e hedhur me Ippon, 9 sekonda para fundit, kategoria deri në 48 kilogramë.

Pas shpalljes si e parë në këtë kompeticion, pasoi edhe ndritja e flamujve, dhe aty ishin flamuri i Kosovës i pari, pastaj i Serbisë, i Kazakhstan dhe Koresë.

Distria Krasniqi fitoi 700 pikë olimpike për “Tokio 2020”. Ajo është e vetmja garuese nga Kosova në Grand Prixin e Antalias. Vitin e kaluar, Distria kishte fituar medaljen e artë, por në kategorinë -52 kg.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.