Messi bie dakord të qëndrojë në Barcelonë me paga të reduktuara

Messi bie dakord të qëndrojë në Barcelonë me paga të reduktuara
Fisnik Sadiku

16.07.2021 / Sport

Lionel Messi ka rënë dakord të qëndrojë në Barcelonë në një marrëveshje deri në vitin 2026 që përfshin uljen e pagave në gjysmën e pagës së tij të mëparshme.

Siç raporton BBC sport thuhet se njoftimi varet nga largimet e lojtarëve që do të lejojë Barcën të gjejë pagën e kapitenit të Argjentinës.

Messi ishte një agjent i lirë pasi kontrata e tij – që thuhet se i pagoi atij 123 milion £ në sezon – skadoi më 30 qershor.

Ai është në pushime pasi fitoi Copa America dhe detajet më të hollësishme të kontratës janë ende për t’u finalizuar.

Do të ketë një klauzolë pushimi në kontratë, duke lejuar Messin të largohet nga klubi pas dy vitesh.

Njoftimi mund të jetë ende larg për një shumë arsyesh, përfshirë La Liga që këmbëngul që klubi të ulë disa paga para se të regjistrohen lojtarët e rinj dhe vetë lojtari të jetë me pushime.

Ri-nënshkrimi i Messit ishte objektivi kryesor i verës i presidentit të ri të Barcelonës, Joan Laporta.

Barca po shikon gjithashtu një marrëveshje shkëmbimi që përfshin sulmuesin Antoine Griezmann dhe mesfushorin e Atletico Madrid, Saul Niguez, me idenë e uljes së faturës së pagave.

Pas triumfit në Copa America, Messi ndihet shumë i fortë dhe ka filluar të imagjinojë të qëndrojë në klub edhe më shumë sesa mendohej më parë – prandaj ai pranoi një marrëveshje pesë-vjeçare.

Pas dy vitesh ai mund të prishë marrëveshjen, por nëse ndihet i motivuar dhe i aftë si tani kalimi te MLS mund të presë.

Marrëveshja nuk do të shpallet menjëherë dhe mund të jetë akoma disa javë larg, pasi avokatët duhet ta kalojnë atë, dhe La Liga ka thënë që klubi duhet të lëshojë pagat para se ai dhe lojtarët e rinj të regjistrohen.

Lojtarët si Junior Firpo, Jean-Clair Todibo dhe Carles Alena tashmë janë shitur për të liruar buxhetin, por largime të tjera me emër të madh gjithashtu do të duhet të ndodhin.

Messi ishte lidhur me lëvizjet në Paris St-Germain dhe Manchester City, ku ai ishte parashikuar të ribashkohej me ish-trajnerin e tij në Barcelona, Pep Guardiola, si dhe MLS të Amerikës, të cilën ai më parë ka menduar ta përjetojë.

Messi është shënuesi rekord i Barcelonës me 672 gola dhe ka fituar 10 tituj në La Liga, katër Ligë të Kampionëve, shtatë Copa del Reys si dhe duke kërkuar Topin e Artë në një rekord në gjashtë raste.

LAMI Palace – Bëhuni pjesë e ambientit mbretëror duke shijuar çdo detaj!

LAMI Palace një vend i veçantë i ndërtuar dhe dizajnuar me një shije të rrallë dhe unike ofron momente të...

Lexo më shumë

Të fundit