Marrëveshje e kryer, Aubameyang lojtar i Barcelonës

01.02.2022

Barcelona, Arsenali dhe Pierre-Emerick Aubameyang kanë rënë dakord për kushtet që sulmuesi gabon të transferohet në Camp Nou deri në fund të sezonit 2021/22. Edhe pse një marrëveshje fillestare gjashtëmujore, ekziston një opsion që mund të shohë qëndrimin e sulmuesit në Barcelonë të zgjatet me një vit tjetër në fund të sezonit aktual. Barcelona dhe […]

Marrëveshje e kryer, Aubameyang lojtar i Barcelonës Foto: Ilustrim

Barcelona, Arsenali dhe Pierre-Emerick Aubameyang kanë rënë dakord për kushtet që sulmuesi gabon të transferohet në Camp Nou deri në fund të sezonit 2021/22.

Edhe pse një marrëveshje fillestare gjashtëmujore, ekziston një opsion që mund të shohë qëndrimin e sulmuesit në Barcelonë të zgjatet me një vit tjetër në fund të sezonit aktual.

Barcelona dhe lojtari kishin arritur tashmë një marrëveshje para ditës së fundit, prandaj ai mundi të mbërrinte në Katalonjë që në drekë të hënën pasdite. Megjithatë, kishte ende detaje për t’u rënë dakord me Arsenalin, kjo është arsyeja pse gjërat u zvarritën deri në mbrëmje.

Kishte një moment pasdite kur çdo shpresë dukej e humbur pasi bisedimet mes klubeve dukej se po dilnin nga binarët.

Marrëveshja u negociua nga Jordi Cruyff dhe Mateu Alemany, dhe iu deshën orë të tëra që skuadra e Premier League të bindet për një lëvizje. Joan Laporta shprehu vazhdimisht pozitivitet për mënyrën se si po shkonin gjërat ndërsa u intervistua gjatë gjithë ditës.

Gjërat u kthyen në rrugën e duhur dhe dukej e mundshme që një marrëveshje do të binte dakord. Një test mjekësor u caktua për në orën 17:00 me orën lokale, por që u desh të shtyhej deri në orën 20:30 për shkak të komplikimeve që kishin lindur.

Tani, Aubameyang do të përfaqësojë Blaugrana-n për pjesën e mbetur të sezonit 2021/22.