Luka Modric fitues i Ballon d’Or

04.12.2018

Mesfushori i Real Madridit dhe Kroacisë Luka Modriç fitoi Topin e Artë 2018, duke u bërë lojtari i parë i ndryshëm nga Lionel Messi ose Cristiano Ronaldo për të kërkuar shpërblimin në më shumë se një dekadë. Modric, 33 vjeç, fitoi Champions League e tij të tretë në maj para se të ndihmonte Kroacinë në […]

Luka Modric fitues i Ballon d’Or Foto: Ilustrim

Mesfushori i Real Madridit dhe Kroacisë Luka Modriç fitoi Topin e Artë 2018, duke u bërë lojtari i parë i ndryshëm nga Lionel Messi ose Cristiano Ronaldo për të kërkuar shpërblimin në më shumë se një dekadë.

Modric, 33 vjeç, fitoi Champions League e tij të tretë në maj para se të ndihmonte Kroacinë në një finale të Kupës së Botës.

Ish-Braziliani dhe ylli i AC Milan Ricardo Kaka, në vitin 2007, ishte lojtari i fundit përveç Messi apo Ronaldo për ta fituar topin e artë.

Ronaldo, i cili u bashkua me Juventusin nga Real Madridi në verë, ishte i dyti në rradhë për shpërblimin e Ballon d’Or.

Mesfushori i Barcelonës, Messi, përfundoi i pesti, me Antoine Griezmann dhe sulmuesin e PSG Kylian Mbappe, dy të cilët fituan Kupën e Botës me Francën, respektivisht të tretë dhe të katërt.

“Ky çmim është për të gjithë lojtarët që me siguri meritojnë ta fitojnë dhe nuk e kanë bërë këtë. Ishte një vit vërtet i veçantë për mua”, tha Modric.