Lojtarët e Barcelonës që mund të përfitojnë nga ardhja e Xavit

Shefi i ri, shpresë e re.

11.11.2021 / Sport

Lojtarët e Barcelonës që mund të përfitojnë nga ardhja e Xavit
Foto: Ilustrim

Ardhja e Xavi Hernandez sjell një epokë të re në Barcelonë dhe do të ketë një numër lojtarësh për të cilët mund të sigurojë një listë të pastër dhe një shans për të bërë përshtypje pasi kanë luftuar ose kanë luajtur më pak se sa do të kishin dashur nën Ronald Koeman.

Ka një ndjenjë të madhe të përgjithshme optimizmi rreth klubit, por për disa lojtarë ka edhe më shumë arsye për t’u ndjerë mirë për ndryshimin e menaxherit.


Deklarata e vetë Xavi se çdo lojtar do të nisë nga i njëjti vend dhe do të ketë të njëjtat mundësi për t’i bërë përshtypje, do të ketë qenë muzikë për veshët e disa anëtarëve të skuadrës së tij.

Neto

Koeman nuk ishte një adhurues i të pasurit një ‘portier kupe’ kështu që portieri brazilian ishte shumë jashtë skenës, edhe kur ishte në stol shumicën e javëve. Mbetet për t’u parë se cili do të jetë qëndrimi i Xavi për situatën e portierit, por për Neton gjërat vështirë se mund të shkojnë më keq.

Samuel Umtiti

Mbrojtësi francez ka qenë një fantazmë për dy vitet e fundit, i rrënuar nga lëndimet dhe i pa ndihmuar nga një mosmarrëveshje me klubin, i cili ishte përpjekur të detyronte largimin e tij. Nëse “të gjithë fillojnë nga zero” e Xavi-t është me të vërtetë rasti, atëherë Umtiti është me siguri në linjë për një shans të dytë, veçanërisht duke pasur parasysh gjendjen e mbrojtjes së Blaugranës këtë vit.

Clement Lenglet

Kartoni i ish-lojtarit të Sevillas u shënua këtë sezon nën drejtimin e Koeman për shkak të paraqitjeve të tij sezonin e kaluar. Një listë e pastër do të mirëpritet nga francezi, i cili kishte rënë në zgjedhjen e katërt në qendërmbrojtësin pas Gerard Pique, Ronald Araujo dhe Eric Garcia.

Ousmane Dembele

Ndryshe nga disa nga të tjerët në këtë listë, Koeman besonte te Dembele, por lëndimet e kanë mbajtur atë prapa, veçanërisht këtë sezon. Xavi tashmë ka folur mirë për të dhe ai do të jetë i etur për të goditur terrenin nën drejtimin e trajnerit të ri.

Riqui Puig

Trajneri i njëpasnjëshëm ka refuzuar ta bëjë të diplomuarin në akademi, tani 22 vjeç, një pjesë kryesore të planeve të tyre, por ai ka mbetur i vendosur të qëndrojë dhe do të mirëpresë një fillim të ri. Si mesfushor, Xavi ishte idhulli i tij dhe mund të vini bast se pak do të jenë më të motivuar për t’i bërë përshtypje.

Philippe Coutinho

Nënshkrimi më i shtrenjtë në historinë e Barcelonës dhe ende nuk ka performuar afër standardit që pritet prej tij, por nëse Xavi mund të marrë një melodi nga ish-lojtari i Liverpool-it, tifozët Blaugrana do të këndojnë lavdërimet e tij teksa kërcejnë me ritmin Samba. Coutinho duket entuziast për trajnerin e ri, le të shohim nëse Xavi ka plane të mëdha për të.

Themele të sigurta të së ardhmes, N.T.P.SH “HALITI”, gjiganti i ndërtimit në Suharekë

Të investosh në të ardhmen është gjëja më e duhur që çdo person do duhej ta ketë parasysh në secilin...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *