Liverpool – Villarreal: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

Sonte skuadra angleze, Liverpool dhe ajo spanjolle, Villarreal do të përballen në ndeshjen e vlefshme për gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve.

Liverpool – Villarreal: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

Anglezët janë nikoqir të Villarrealit në ndeshjen e parë të vlefshme për gjysmëfinalen, takim ky që do të zhvillohet sonte me fillim nga ora 21:00 në stadiumin “Anfield”.

Liverpool

Roberto Firmino dyshohet se ka një dëmtim në kyçin e këmbës, por është shqetësimi i vetëm i lëndimit të Liverpoolit për pritjen e së mërkurës ndaj Villarrealit.


Ibrahima Konate, Jordan Henderson dhe Luis Diaz mund të paraqiten në vend të Joel Matip, Naby Keita dhe Diogo Jota nga 11-të që nisën fitoren 2-0 të së dielës ndaj Evertonit.

Villarreal

Alberto Moreno është një mungesë për një kohë të gjatë për Villarrealin, të cilët po djersiten për fitnesin e Francis Coquelin dhe Gerard Moreno.

Ky i fundit ka të ngjarë të fillojë nëse është i aftë, por mbetet për t’u parë nëse ai do të shërohet në kohë nga një dëmtim i kofshës për t’u paraqitur që në fillim.

Pervis Estupinan duhet të marrë titullarin përpara Alfonso Pedraza në krahun e majtë këtu, megjithëse ky i fundit mund të startojë në krahun e majtë nëse Unai Emery dëshiron t’i ofrojë të parës më shumë mbrojtje kundër Mohamed Salah.

Fakte

Liverpool ka shënuar të paktën 2 gola në 9 nga 10 ndeshjet e fundit (Champions League).

Liverpool është i pamposhtur në 10 nga 11 ndeshjet e fundit (Champions League).

Villarreali është i pamposhtur në 5 ndeshjet e fundit (Champions League).

Analizë

Një fitore 2-0 ndaj Evertonit të dielën, bëri që Liverpool të ruajë shtytjen e titullit për të mbyllur sërish diferencën ndaj Manchester Cityt në vetëm një pikë. Reds tani kanë dështuar të fitojnë vetëm dy nga 12 ndeshjet e tyre të fundit në Anfield, që përfshin një barazim 3-3 me Benfica-n në fillim të këtij muaji.

Villarreal prishi shanset për të mposhtur Juventusin dhe Bayern Munich për të rezervuar një vend në gjysmëfinale. Ata vijnë në ndeshjen e së mërkurës në Merseyside të pamposhtur në pesë, duke fituar tre prej tyre.

Unai Emery e ka mposhtur Liverpoolin si trajner vetëm një herë dhe ka mbikqyrur humbjen në tre udhëtimet e tij në Anfield. Nëndetësja e Verdhë ka fituar shumë admirues në rrugën e tyre për në gjysmëfinale, por Reds në formë duhet të kenë shumë për homologët e tyre në La Liga këtu.

Formacionet e mundshme

Liverpool (4-3-3): Alisson; Alexander-Arnold, Konaté, Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Thiago; Salah, Mané, Díaz.

Villarreal (4-4-1-1): Rulli; Foyth, Albiol, Torres, Estupiñán; Pino, Capoue, Parejo, Trigueros; Celso; Danjuma.

ParashikimiLiverpool 3-1 Villarreal

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë