28.09.2021

Këto dy klube që do të përballen sot janë ende pa fitore, ku takimi i sotëm luhet në “San Siro” me fillim nga ora 21:00. AC Milan Zlatan Ibrahimovic vazhdon të luftojë me një problem në themberë dhe nuk do të kthehet deri pas pushimit ndërkombëtar. Simon Kjaer ka një shans për ta bërë këtë […]

Liga e Kampionëve, AC Milan – Atletico Madrid, statistika, analizë, formacionet e mundshme Foto: Ilustrim / AS

Këto dy klube që do të përballen sot janë ende pa fitore, ku takimi i sotëm luhet në “San Siro” me fillim nga ora 21:00.

AC Milan

Zlatan Ibrahimovic vazhdon të luftojë me një problem në themberë dhe nuk do të kthehet deri pas pushimit ndërkombëtar. Simon Kjaer ka një shans për ta bërë këtë lojë.

Tiemoue Bakayoko, Rade Krunic dhe Alessandro Florenzi humbasin ndeshjen e së martës në Ligën e Kampionëve për shkak të lëndimit.

Davide Calabria mund të kthehet në krahun e djathtë pas kthimit të tij në aksion në Spezia të shtunën.

Atletico Madrid

Stefan Savic është pezulluar, me Jose Gimenez që pritet të rreshtohet së bashku me Felipe dhe Mario Hermoso në mbrojtje.

Thomas Lemar humbet për shkak të lëndimit, por Diego Simeone nuk ka shqetësime të tjera të tilla këtu.

Simeone mund të fillojë me Joao Felix në sulm së bashku me Luis Suarez në një përpjekje për të nisur vijën e ashpër të frontit të Atleticos.

Faktet e ndeshjeve mes këtyre dy skuadrave

Janë shënuar më pak se 2.5 gola në 7 ndeshjet e fundit të Atletico Madridit (Liga e Kampionëve).

Atletico nuk ka arritur të shënojë në 3 ndeshjet e fundit (Liga e Kampionëve).

AC Milan ka humbur 3 ndeshjet e fundit (Ligën e Kampionëve).

Analizë

AC Milan u kthye mirë nga humbja e tyre 3-2 ndaj Liverpool në fillim të këtij muaji, duke marrë shtatë pikë nga tre ndeshjet e mëposhtme, duke përfshirë një pikë në Juventus. Ata kanë fituar tre ndeshjet e tyre në shtëpi këtë sezon, duke shënuar tetë gola në proces, kështu që do të rezultojë një grusht i vërtetë për Atletico.

Los Colchoneros kanë qenë të dobët kohët e fundit, duke fituar vetëm dy nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit, të dyja të cilat u fituan në pjesën e dytë të kohës së lëndimit. Atletico ra në një humbje të papritur 1-0 në një skuadër Alaves që kishte humbur pesë ndeshjet e mëparshme të ligës këtë sezon, gjë që nuk parashikon mirë.

AC Milan do të jetë i etur për të vazhduar nga humbja e tyre në Liverpool në javën e parë, pasiqë mund të ndahen në Milano të martën në mbrëmje.

Formacionet e mundshme

AC Milan (4-2-3-1): Maignan; Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez; Bennacer, Kessie; Saelemaekers, Dfaz, Rebic; Giroud.

Kryetrajner: Stefano Pioli

Atletico Madrid (3-5-2): Oblak; Gimenez, Felipe, Hermoso; Trippler, Llorente, Koke, Paul, Carrasco; Suarez, Felix.

Kryetrajner: Diego Simeone