Kryeministri Kurti: Mbrëmë FC Ballkani e Florian Marku shënuan suksese të jashtëzakonshme

  • 26.08.2022
Kryeministri Kurti: Mbrëmë FC Ballkani e Florian Marku shënuan suksese të jashtëzakonshme

Kampioni në fuqi i Kosovës, FC Ballkani ka shkruar faqe të re në futbollin kosovar. Skuadra portokallezi ka arritur të kualifikohet në fazën e grupeve në UEFA Conference League, duke u bërë klubi i parë nga Kosova që arrin në këtë nivel të garave evropiane.

Ballkani, të enjten në mbrëmje, në stadiumin e stërmbushur “Fadil Vokrri” në Prishtinë e ka mposhtur kampionin e Maqedonisë së Veriut, klubin shqiptar, FC Shkupi, me rezultat 1:0. Kësisoj, skuadra e drejtuar nga Ilir Daja është kualifikuar tutje me rezultatin e përgjithshëm pas dy ndeshjeve, 3:1.

Po ashtu, gjatë mbrëmjes së djeshme ka zhvilluar meçin edhe boksieri shqiptar, Florian Marku.


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti përmes një shkrmi në rrjetet sociale, ka thënë se FC Ballkani dhe Florian Marku shënuan suksese të jashtëzakonshme.

Ai tha se therandasit portokallezinj u bënë ekipi i parë i Kosovës që avancon në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës, ndërkaq Florian Marku u shpall kampion bote i boksit në kategorinë e tij.

Po ashtu, Kurti ka shtuar se dje kishte festë në Prishtinë e festë në Tiranë. Krenari për të gjithë shqiptarët.

Postimi i plotë i kryeministrit Kurti:

Mbrëmë në “Fadil Vokrri” dhe “Air Albania”, FC Ballkani i Kosovës dhe Florian Marku shënuan suksese të jashtëzakonshme.

Therandasit portokallezinj u bënë ekipi i parë i Republikës sonë që avancon në fazën e grupeve të garës evropiane, Liga e Konferencës. Ndërkaq “Mbreti Shqiptar” i pamposhtur, Florian Marku, u shpall kampion bote i boksit në kategorinë e tij.

Festë në Prishtinë. Festë në Tiranë. Krenari për të gjithë shqiptarët.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë