Higuain është i gabuar për Chelsea, thotë Gullit

27.01.2019

Gonzalo Higuain nuk është sulmuesi i duhur për Chelsea sipas Ruud Gullit. Higuain më në fund u bashkua me Chelsea në javën e kaluar pas shumë spekulime, por Gullit i tha BBC Sport se ai nuk beson se stili i lojës së Higuain është e drejtë për skuadrën angleze, Chelsean. “Higuain është një sulmues i […]

Higuain është i gabuar për Chelsea, thotë Gullit Foto: Ilustrim

Gonzalo Higuain nuk është sulmuesi i duhur për Chelsea sipas Ruud Gullit.

Higuain më në fund u bashkua me Chelsea në javën e kaluar pas shumë spekulime, por Gullit i tha BBC Sport se ai nuk beson se stili i lojës së Higuain është e drejtë për skuadrën angleze, Chelsean.

“Higuain është një sulmues i modës së vjetër i cili ka nevojë për kryqe dhe nëse ai luan përpara gjithë kohës, ai nuk do të shohë shumë topa për shkak të mënyrës se si luajnë Eden Hazard dhe Willian”, tha Gullit.

“Në vend të kësaj, ata kanë nevojë për një qendër që mund të luajë edhe në mesfushë, dhe të jetë efektiv në top dhe të jetë një finalist brenda ekipit. Roberto Firmino, sulmuesi i Liverpoolit, është shembulli i përsosur”.