Haaland, lufta e fundit e yjeve mes Barcelonës dhe Real Madridit

Të dy gjigantët spanjollë janë të interesuar për nënshkrimin e tij.

Haaland, lufta e fundit e yjeve mes Barcelonës dhe Real Madridit

Erling Haaland është i fundit që është përfshirë në listën e lojtarëve të klasit botëror që kanë ndezur një sherr për firmat e tyre mes gjigantëve spanjollë Barcelona dhe Real Madrid.

Pavarësisht vështirësive financiare të Barcelonës, presidenti Joan Laporta është i prirur të bëjë një lëvizje për sulmuesin e Borussia Dortmund, i cili është vendosur gjithashtu në radarin e Real Madridit pavarësisht synimit të Los Blancos për të transferuar Kylian Mbappe në verë.


Ndërkohë, klubet e Premierligës si Manchester City dhe Chelsea janë gjithashtu të interesuar për të blerë shërbimet e tij, ndërsa Paris Saint-Germain gjithashtu mund të përpiqet të nënshkruajë me ndërkombëtarin norvegjez në rast se Mbappe vendos të largohet nga klubi i Ligue 1 në verë.

‘Po’ e Beckham për Real Madridin mes interesimit të Barcelonës

Dueli i parë mes Florentino Perez dhe Joan Laporta për sa i përket nënshkrimeve daton në verën e vitit 2003, kur Manchester United kishte pranuar ofertën e Barcelonës për të transferuar David Beckham, por anglezi përfundoi duke iu bashkuar Los Blancos.

Më vonë, Laporta pohoi në një intervistë për MARCA se United përdori Barcelonën për të shitur Beckham te Real Madrid, por ish-reprezentuesi kishte shprehur dëshirën për t’iu bashkuar klubit me bazë në Madrid në vend të katalanasve.

Beckham më në fund vendosi një kontratë katërvjeçare dhe Real Madrid e nënshkroi atë nga Djajtë e Kuq në këmbim të 25 milionë eurove.

Nënshkrimi i Ronaldinhos dhe gjendja e Real Madridit

Pas humbjes së Beckham nga Real Madrid, Laporta shpenzoi 25 milionë euro plus 5 milionë euro shtesë për të nënshkruar me Ronaldinhon nga Paris Saint-Germain, pasi Perez i kishte dhënë një goditje të madhe prestigjit të Blaugranëve.

Real Madrid u përpoq të bindte Ronaldinhon të qëndronte edhe një vit në PSG përpara se të kalonte në Estadio Santiago Bernabeu, por sulmuesi brazilian vendosi t’i bashkohej Barcelonës po atë verë.

Neymar: Një telenovelë pa fund

Barcelona u hakmor me nënshkrimin e Neymar nga Santos disa vite më vonë.

“Real [Madrid] ishte shumë këmbëngulës, por Neymar nuk donte të luante për [Real] Madridin pasi donte të shkonte në Barcelonë”, tha Wagner Ribeiro, një nga agjentët më të mëdhenj në Amerikën e Jugut, në një intervistë për L’. Pajisja.

“Florentino mendoi se do ta kishte. Ai pranoi një ofertë që i paraqita atij. Ai ishte i gatshëm t’i paguante Santos 40 milionë euro dhe të përmbushte gjithçka që ne kërkuam.

“Babai i tij i kërkoi kohë sepse Neymar preferonte Barcelonën. [Real] Madridi insistoi, ata dërguan tre drejtorë, avokatë. Ata qëndruan për 20 ditë dhe më thanë ‘Hajde, ne do të nënshkruajmë nesër!’

“[Lionel] Messi e thirri atë, [Gerard] Pique… Por [presidenti i atëhershëm i Barcelonës] Sandro Rosell nuk donte që unë të merrja pjesë në negociata.

“Më la jashtë çdo gjëje sepse nuk më pagoi asnjë cent për transferimin e Neymar në Barcelonë. Madje më lanë jashtë festimeve sepse isha më afër Florentino Perez”.

Barcelona njoftoi nënshkrimin e Neymar më 26 maj 2013, dhe atë verë Real Madrid nënshkroi Gareth Bale nga Tottenham.

Siç zbuloi edhe Ribeiro, Neymar më pas mund të ishte transferuar në Spanjë për Los Blancos vetëm dy vjet pas mbërritjes në Paris.

“Në atë kohë, ai ishte afër të shkonte në Real Madrid”, shtoi ai.

“[Ata] ishin të gatshëm të paguanin 300 milionë euro, por Nasser [Al-Khelaifi] tha se as për 1 miliard euro nuk do të largohej.”

Dyshimet e Real Madridit për Luis Suarez

Luis Suarez ishte një tjetër superyll që kishte tërhequr interes nga Real Madrid dhe Barcelona pas paraqitjeve të tij mbresëlënëse për Liverpool-in në Premier League.

“Çdo lojtar dëshiron të arrijë majën dhe Real Madridi është në krye”, vuri në dukje Suarez në verën e vitit 2013.

Liverpool refuzoi ta shiste atë në atë kohë dhe dy gjigantët spanjollë ishin të prirur të bënin një lëvizje për të në 2014.

Carlo Ancelotti dha dritën jeshile që klubi të realizonte nënshkrimin, por ai insistoi kundër shitjes së Karim Benzema sepse e konsideronte francezin si lojtarin ideal për të plotësuar Bale dhe Cristiano Ronaldo.

Barcelona më në fund nënshkroi Suarezin, por ndërkombëtari uruguajan nuk bëri debutimin e tij deri më 25 tetor, pasi mori një pezullim prej katër muajsh për kafshimin e Giorgio Chiellinit në Kupën e Botës 2014.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës