Golden Eagle Ylli në raundet kualifikuese në Basketball Champions League

Fusha e caktuar për Sezonin e Shtatë: 18 kampionë kombëtarë kryesojnë formacionin.

Golden Eagle Ylli në raundet kualifikuese në Basketball Champions League

Më shumë se 70 skuadra aplikuan për një vend në sezonin 2022-23 të Ligës së Kampionëve të Basketbollit dhe 52 prej tyre u konfirmuan si pjesëmarrës nga Bordi i Basketball Champions League që u mblodh të enjten, më 23 qershor. Lista e klubeve përfshin 18 kampionë aktualë kombëtarë.

Për më tepër, shtatë finaliste kombëtare gjetën gjithashtu rrugën drejt formacionit dhe nga 52 skuadrat e përzgjedhura për sezonin e rregullt dhe raundet kualifikuese, gjithsej 35 arritën të paktën në gjysmëfinalet e kampionatit të tyre vendas.


Konkurrenca vazhdon të zgjerohet gjithashtu në të gjithë kontinentin. Skuadra nga 29 shtete evropiane do të marrin pjesë në sezonin 2022-2023, duke mbuluar të gjitha pjesët e Evropës.

Liga e Kampionëve në Basketboll 2022-2023 do të fillojë me raundet kualifikuese më 21 shtator, me 24 skuadra që shpresojnë të jenë në mesin e katër të fundit në renditje. Ata do t’i bashkohen 28 ekipeve tashmë të kualifikuara për sezonin e rregullt, si rezultat i suksesit të tyre të fundit në garat e tyre kombëtare.

Sezoni i rregullt fillon më 4 tetor dhe formati mbetet i pandryshuar – 32 skuadra në tetë grupe me katër, fituesit e grupeve kalojnë direkt në raundin e 16-të, ndërsa skuadrat e vendit të dytë dhe të tretë përballen në Serinë Play-In në Janar 2023. 8 skuadrat më të mira nga raundi i 16-të do të luajnë seritë më të mira të tre çerekfinaleve në prill, me sezonin që përfundon në një turne Final Four që përfundon në maj.

Formacioni i plotë është si më poshtë:

Sezoni i rregullt (alfabetik):

AEK (GRE), Kolegji Bahcesehir (TUR), BAXI Manresa (ESP), Bnei Herzliya (ISR), Darussafaka (TUR), Dinamo Banco di Sardegna Sassari (ITA), ERA Nymburk (CZE), Filou Oostende (BEL), Galatasaray Nef (TUR), Hapoel Bank Yahav Jerusalem (ISR), Hapoel Holon (ISR), kampion hungarez (Egis Kormend ose Falco Szombathely), Igokea m:tel (BIH), JDA Bourgogne (FRA), Legia Warszawa (POL), Lenovo Tenerife (ESP), Limoges CSP (FRA), MHP Riesen Ludwigsburg (GER), PAOK mateco (GRE), Pau-Lacq-Orthez (FRA)*, Peristeri (GRE), Pinar Karsiyaka (TUR), Rytas Vilnius (LTU) , Surne Bilbao (ESP), Telekom Baskets Bonn (GER), UCAM Murcia (ESP), Unahotels Reggio Emilia (ITA), VEF Riga (LAT).

Në rast se Pau-Lacq-Orthez nuk marrin licencën për të marrë pjesë në Betclic ELITE sezonin e ardhshëm, ata do të zëvendësohen nga SIG Strasbourg në sezonin e rregullt. Në këtë garë TFT Shkup do të marrë pjesë në raundet kualifikuese.

Raundet e kualifikimit (në mënyrë alfabetike):

Bakken Bears (DEN), Brose Bamberg (GER), Budivelnyk (UKR), CSO Voluntari (ROU), FMP Meridian (SRB), Fribourg Olympic (SUI), Golden Eagle Ylli (KOS), Heroes Den Bosch (NED), Hungarisht nënkampion (Egis Kormend ose Falco Szombathely), Karhu Kauhajoki (FIN), Keravnos (CYP), Leicester Riders (GBR), NINERS Chemnitz (GER), Norrkoping Dolphins (SWE), Opava (CZE), Parnu Sadam (EST) , Patrioti Levice (SVK), Rio Breogan (ESP), Siauliai (LTU), SIG Strasburg (FRA), SL Benfica (POR), Swans Gmunden (AUT), Tofas Bursa (TUR), Unicaja (ESP).

Një short fillestar për raundet e kualifikimit dhe fazën e sezonit të rregullt do të zhvillohet në Shtëpinë e Basketbollit Patrick Baumann të enjten, më 7 korrik. Ceremonia mund të ndiqet drejtpërdrejt në Championsleague.basketball nga ora 11:00 (GMT+2).

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë