Gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve, Belgjika – Franca, analizë, parashikim, statistika dhe formacionet e mundshme

07.10.2021

Këto dy kombëtare të rangut botëror do të ndeshen sot me fillim prej orës 20:45 në Allianz Stadium të Torinos. Analizë Kombëtarja e Belgjikës Leandro Trossard ka qenë në formë të shkëlqyer për Brighton këtë sezon dhe mund të jetë një startues surprizë të enjten. Hans Vanaken gjithashtu ka qenë në formë të shkëlqyeshme për […]

Gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve, Belgjika – Franca, analizë, parashikim, statistika dhe formacionet e mundshme Foto: Ilustrim

Këto dy kombëtare të rangut botëror do të ndeshen sot me fillim prej orës 20:45 në Allianz Stadium të Torinos.

Analizë

Kombëtarja e Belgjikës

Leandro Trossard ka qenë në formë të shkëlqyer për Brighton këtë sezon dhe mund të jetë një startues surprizë të enjten.

Hans Vanaken gjithashtu ka qenë në formë të shkëlqyeshme për klubin, por Youri Tielemans duhet të mbajë vendin e tij në mesfushë pavarësisht një fushate dërrmuese për Leicester deri tani.

Thorgan Hazard ose Yannick Carrasco do të fillojnë në krahun e majtë të mbrojtjes për Belgjikën, ndërsa Timothy Castagne dhe Thomas Meunier luftojnë për një vend në krahun e kundërt.

Dedryck Boyata dhe Jason Denayer janë në garë për të filluar në qendërmbrojtës së bashku me dyshen veterane Jan Vertonghen dhe Toby Alderweireld.

Kombëtarja e Francës

N’Golo Kante i Chelseat rezultoi pozitiv me COVID-19 në fund të muajit të kaluar dhe mungon këtu për Francën. Mungesa e tij mund të bëjë që Didier Deschamps të konsiderojë seriozisht një mbrojtës tre për të pasqyruar Belgjikën.

Vëllezërit Hernandez, Lucas dhe Theo, kanë një shans të madh për të filluar së bashku nëse Deschamps do të transferohet në një treshe prapa, me Presnel Kimpembe të PSG thuhet se do të humbasë një vend në XI. Jules Kounde do të fillojë në pozicionin e tij natyror të qendërmbrojtësit pas disa paraqitjeve të dobëta në krahun e djathtë për vendin.

Përkundër paraqitjeve të përziera për Juventusin, Adrien Rabiot ka shumë të ngjarë të përfitojë nga mungesa e Kantes me një fillim përkrah Paul Pogba në mesfushë.

Olivier Giroud ka filluar vetëm tre nga shtatë ndeshjet e AC Milan në ligë këtë sezon dhe nuk është thirrur.

Statistika

Belgjika i ka fituar të tre ndeshjet që nga eliminimi i Euro 2020 ndaj Italisë në fazën çerekfinale. Romelu Lukaku ka shënuar në katër nga pesë paraqitjet e tij të fundit për Belgjikën dhe mbetet njeriu që do të ndalet sa i përket Francës, megjithëse forma e tij ka rënë javët e fundit për Chelsean.

Franca ka qenë e barabartë me 90 minuta në pesë nga gjashtë ndeshjet e fundit. Didier Deschamps ka luftuar për të marrë më të mirën nga kjo skuadër e Francës që kur kujtoi Karim Benzema, megjithëse sulmuesi i Real Madrid është padyshim një nga lojtarët më të mirë në botë tani.

Ky është çuditërisht takimi i parë midis dy palëve që nga viti 2018 dhe është një takim i vështirë për t’u thirrur. Franca ka skuadrën superiore, por nuk po performon nën Didier Deschamps, ndërsa mungesa e N’Golo Kante është sigurisht një goditje e madhe.

Formacionet e mundshme

Belgjika (3-4-2-1): Courtois; Alderweireld, Boyata, Vertonghen; Meunier, Tielemans, Witsel, Hazard; Hazard, Bruyne; Lukaku.

Franca (3-4-1-2): Lloris; Kounde, Varane, Hernandez; Pavard, Rabiot, Pogba, Hernandez; Griezmann; Mbappe, Benzema.

Parashikim

Belgjika 1-1 Franca