FFK njofton se kur do të fillojnë të gjitha ligat në futbollin kosovar

03.08.2023

Superliga e Kosovës në futboll do të fillojë sezonin 2023/24 më 12 gusht. Ndërkohë vetëm një javë më vonë garat për sezonin e ri do të fillojnë edhe në dy grupet e Ligës së Parë. Tani FFK ka njoftuar për ligat e tjera si ajo e dyta dhe e juniorëve dhe kadetëve kur do të […]

FFK njofton se kur do të fillojnë të gjitha ligat në futbollin kosovar Foto: Ilustrim

Superliga e Kosovës në futboll do të fillojë sezonin 2023/24 më 12 gusht.

Ndërkohë vetëm një javë më vonë garat për sezonin e ri do të fillojnë edhe në dy grupet e Ligës së Parë.

Tani FFK ka njoftuar për ligat e tjera si ajo e dyta dhe e juniorëve dhe kadetëve kur do të fillojë.

Komisioni i Garave i Ligës së Dytë, Superligës dhe Ligës së Parë të juniorëve dhe Superligës së kadetëve, ka vendosur që edicioni i ri i garave 2023-2024, të nisë më 26-27 gusht.

Njëherit, Komisioni i Garave mori vendim që tërheqja e shortit për edicionin e ri të bëhet të hënën (më 7 gusht) duke filluar nga ora 11:00 për Ligën e Dytë, 11:15 për Superligën e kadetëve, 11:30 për Superligën e juniorëve dhe nga ora 11:45 për Ligën e Parë të juniorëve.

Rikujtojmë se FC Ballkani, rrugën për mbrojtjen e titullit Kampion i Kosovës, e fillon në Prizren ndaj FC Lirisë.

Kurse kalenderi për edicionin e ri të garave në Superligë, e ka vendosur si kundërshtar të parë në Suharekë, ekipin e Feronikelit.

Ky është kalendari i ballafaqimeve për sezonin e ri:
Xhiro 1: Liria – Ballkani
Xhiro 2: Ballkani- Feronikeli
Xhiro 3: Drita – Ballkani
Xhiro 4: Ballkani- Gjilani
Xhiro 5: Dukagjini – Ballkani
Xhiro 6: Ballkani – Malisheva
Xhiro 7: Fushe Kosova – Ballkani
Xhiro 8: Ballkani – Llapi,
Xhiro 9: Prishtina – Ballkani