Erling Haaland në bisedime me Dortmundin

Në moshën 19 vjeç në 58 ditë, Haaland u bë lojtari i tretë më i ri që shënoi një hat-trick të Ligës së Kampionëve kur shënoi tre herë në një fitore 6-2 ndaj Genk në shtator.

Sulmuesi adoleshent norvegjez Erling Haaland mund të bashkohet me klubin e Bundesligës Borussia Dortmund nga kampioni austriak RB Salzburg në pushimin e dimrit të janarit, sipas raportimeve në Gjermani të enjten.

Disa media gjermane raportuan se sulmuesi 19-vjeçari u ul në aeroportin e Dortmundit me një aeroplan të çertifikuar dhe u prit nga një përfaqësues i klubit të mërkurën.

Vetëm Wayne Rooney, golashënuesi rekord i Anglisë dhe Raul i shkëlqyeshëm i Spanjës menaxhuan një sukses në një moshë më të re.

Haaland, djali i ish mesfushorit të Manchester Cityt Alf-Inge, shënoi në pesë ndeshjet e tij të para në Ligën e Kampionëve, duke pretenduar tetë gola në fazën e grupeve.

Megjithë formën e tij mbresëlënëse, Salzburg nuk arriti të fitojë në 16 të fundit pas humbjes 2-0 ndaj Liverpool në lojën e tyre të fundit të grupit të martën.

Dortmund, aktualisht i treti në Bundesligë, janë në kërkim të një sulmuesi të ri me Mario Goetze dhe yllin e Spanjës, Paco Alcacer duke luftuar për qëndrueshmëri në këtë sezon.

Klubi gjerman arriti në fazat e nokautit në Ligën e Kampionëve këtë javë me një fitore 2-1 në shtëpi ndaj Sparta Pragës e cila i pa ata të përfundonin në vendin e dytë në grupin e tyre pas Barcelonës.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.