De Jong është një hap larg krijimit të historisë

Mund të largohet nga Barcelona këtë verë.

De Jong është një hap larg krijimit të historisë

Vështirësitë financiare po e pengojnë Barcelonën të bëjë përparim në planifikimin e tyre sportiv përpara sezonit të ardhshëm, pasi Blaugrana nuk kanë arritur të forcojnë ende skuadrën e tyre.

Për ta bërë këtë, ata duhet të finalizojnë marrëveshjet për të shitur një pjesë të të drejtave të tyre televizive dhe Barca Licensing Merchandising (BLM), si dhe të arkëtojnë një lojtar për të krijuar hapësirë në kufirin e pagës së tyre.


Për këtë arsye, Barcelona duket se është e gatshme të shkarkojë Frenkie de Jong, me Manchester United që është i vendosur të transferojë holandezin.

Djajtë e Kuq po ofrojnë 60 milionë euro plus 20 milionë euro bonus në përpjekjen e tyre për të blerë shërbimet e De Jong dhe Barcelona nuk beson se do të marrë një ofertë të ngjashme për një lojtar këtë verë.

Barcelona mendon se oferta është shumë e mirë për ta refuzuar, pasi gjendja e tyre financiare nuk i lejon ata të refuzojnë injeksione të mëdha parash, pavarësisht se Xavi Hernandez është i kënaqur me paraqitjet dhe profesionalizmin e De Jong.

Holandezi, i cili është një nga lojtarët më të paguar në skuadër, ka hezituar të largohet nga Katalonja pasi ëndrra e tij ishte të luante për Blaugrana, ku ai beson se mund të përmirësohet nën drejtimin e Xavi.

Megjithatë, këmbëngulja e Manchester United, interesimi i Erik ten Hag për të dhe presioni që Barcelona mund të ushtrojë mbi lojtarin e tyre mund ta bëjë atë të ndryshojë mendje.

Transferimi i dytë më i shtrenjtë

Nëse Barcelona arrin një marrëveshje për të shitur De Jong te Manchester United, shitja e tij do të bëhet transferimi i dytë më i shtrenjtë në historinë e klubit pas atij të Neymar.

Sulmuesi brazilian ishte larguar nga klubi për në Paris Saint-Germain, i cili shkaktoi klauzolën e tij të lirimit prej 222 milionë euro në 2017.

Barcelona e shkarkoi Arthurin te Juventusi në këmbim të 72 milionë eurove plus 10 milionë euro në variabla, por Miralem Pjanic u përfshi në marrëveshje si një peshë shtesë, që do të thotë se klubi bëri 12 milionë euro plus pesë bonuse.

Në të kaluarën, Luis Figo i ishte bashkuar Real Madridit për 60 milionë euro, ndërsa Paulinho u largua nga Barcelona për 50 milionë euro.

De Jong mbërriti në Camp Nou në verën e vitit 2019 në këmbim të 75 milionë eurove plus 11 milionë të tjera në variabla. Pasi shënoi dy gola dhe regjistroi katër asistime në 42 ndeshje në 2019/20, ai luajti 51 ndeshje, duke shënuar shtatë dhe duke asistuar tetë gola sezonin e ardhshëm.

Sezonin e kaluar, ai mori pjesë në 47 ndeshje, duke shënuar katër herë dhe duke shënuar pesë asistime.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë