Cristiano Ronaldo dhe Xabi Alonso do të paraqiten në gjyq në Madrid

  • 19.01.2019
Cristiano Ronaldo dhe Xabi Alonso do të paraqiten në gjyq në Madrid

Ish-yjet e Real Madridit, Cristiano Ronaldo dhe Xabi Alonso do të paraqiten në gjyq në Madrid të martën në akuzat e veçanta të evazionit tatimor.

Ronaldo pritet të deklarojë fajin pasi ai njoftohet se ka rënë dakord me një gjobë prej 16.4 milionë funtash dhe një mandat të pezulluar për të zgjidhur akuzat.


Alonso do të paraqitet para gjykatës për herë të parë të akuzuar për mashtrimin e autoriteteve tatimore prej 2 milion euro, ai mohon çdo keqbërje.

Ronaldo dhe Alonso janë në mesin e disa futbollistëve të tjerë në Spanjë duke përfshirë yllin e Barcelonës, Lionel Messin dhe mbrojtësin e Real Madridit Marcelo, të cilët janë akuzuar për evazion fiskal në lidhje me mosdeklarimin e të ardhurave nga të drejtat e imazhit.

Portugezi, Cristiano Ronaldo, i cili pritet të luajë për Juventusin kundër Chievos të hënën, u akuzua për përpjekje për të fshehur paratë e lidhura me të drejtat e imazhit të bëra në mes të 2011 dhe 2014, duke arritur në 13 milionë funte.

Ai ofroi të paguajë 12 milionë funte në qershor 2017, por qeveria hodhi poshtë ofertën, njoftoi gazeta El Mundo.

Në rastin e Alonsos, i cili u tërhoq në 2017 pas një karriere që përfshinte magjitë në Liverpool dhe Bayern Munich, si dhe një fitore të Kupës Botërore me Spanjën në vitin 2010, prokurorët po kërkojnë një mandat pesëvjeçar burg.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë