Christian Pulisic tek Chelsea për 64 milionë euro

  • 02.01.2019
Christian Pulisic tek Chelsea për 64 milionë euro

Chelsea ka nënshkruar me ekipin gjerman, Borussia Dortmund për Christian Pulisic për 64 milion euro (£ 58 milion), por do ta huazojë atë në klubin gjerman deri në fund të sezonit.

20-vjeçari amerikan, i cili ishte i lidhur me Liverpulin dhe Arsenalin, u bashkua me Dortmundin si një lojtar i ri në 2015.


Pulisic ka shënuar nëntë gola në 23 ndeshje për SHBA. “Është një privilegj që të nënshkruaj për një klub të tillë legjendar,” tha ai.

Drejtori i Dortmundit Michael Zorc tha: “Pulisic kishte gjithmonë dëshirë për të luajtur në Premier League”.

“Kjo sigurisht ka të bëjë me sfondin e tij amerikan dhe si rezultat nuk kemi qenë në gjendje të zgjasim kontratën e tij.

“Në këtë sfond, ne kemi vendosur të pranojmë një ofertë jashtëzakonisht fitimprurëse nga Chelsea, duke pasur parasysh pjekurinë e kontratës së ulët”.

Kontrata e Pulisic në Dortmund do të përfundonte në qershor të vitit 2020. Ai bëri debutimin e tij për herë të parë në Bundesligë, 17 vjeç, në janar 2016, dhe dy muaj më vonë fitoi kupën e tij të parë të SHBA.

Pulisic ka bërë 81 paraqitje në ekipin gjerman dhe ka luajtur 20 ndeshje në Ligën e Kampionëve.

Ai ka shënuar tre gola në 18 paraqitje në të gjitha garat për Dortmund këtë sezon.

Pulisic është nënshkrimi i parë i rëndësishëm i Premier League që kur dritarja e transferimit u hap më 1 janar.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë