Christian Pulisic tek Chelsea për 64 milionë euro

02.01.2019

Chelsea ka nënshkruar me ekipin gjerman, Borussia Dortmund për Christian Pulisic për 64 milion euro (£ 58 milion), por do ta huazojë atë në klubin gjerman deri në fund të sezonit. 20-vjeçari amerikan, i cili ishte i lidhur me Liverpulin dhe Arsenalin, u bashkua me Dortmundin si një lojtar i ri në 2015. Pulisic ka […]

Christian Pulisic tek Chelsea për 64 milionë euro Foto: Ilustrim

Chelsea ka nënshkruar me ekipin gjerman, Borussia Dortmund për Christian Pulisic për 64 milion euro (£ 58 milion), por do ta huazojë atë në klubin gjerman deri në fund të sezonit.

20-vjeçari amerikan, i cili ishte i lidhur me Liverpulin dhe Arsenalin, u bashkua me Dortmundin si një lojtar i ri në 2015.

Pulisic ka shënuar nëntë gola në 23 ndeshje për SHBA. “Është një privilegj që të nënshkruaj për një klub të tillë legjendar,” tha ai.

Drejtori i Dortmundit Michael Zorc tha: “Pulisic kishte gjithmonë dëshirë për të luajtur në Premier League”.

“Kjo sigurisht ka të bëjë me sfondin e tij amerikan dhe si rezultat nuk kemi qenë në gjendje të zgjasim kontratën e tij.

“Në këtë sfond, ne kemi vendosur të pranojmë një ofertë jashtëzakonisht fitimprurëse nga Chelsea, duke pasur parasysh pjekurinë e kontratës së ulët”.

Kontrata e Pulisic në Dortmund do të përfundonte në qershor të vitit 2020. Ai bëri debutimin e tij për herë të parë në Bundesligë, 17 vjeç, në janar 2016, dhe dy muaj më vonë fitoi kupën e tij të parë të SHBA.

Pulisic ka bërë 81 paraqitje në ekipin gjerman dhe ka luajtur 20 ndeshje në Ligën e Kampionëve.

Ai ka shënuar tre gola në 18 paraqitje në të gjitha garat për Dortmund këtë sezon.

Pulisic është nënshkrimi i parë i rëndësishëm i Premier League që kur dritarja e transferimit u hap më 1 janar.